Zmiany w sektorze mobilności wykraczają daleko poza pojazdy, obejmując również przepisy i regulacje dla kierowców, których obowiązkiem jest ich przestrzeganie. Nie tylko przestrzeń publiczna podlega zakazom, ale również kierujący pojazdami staną się przed nowymi ograniczeniami. Obecnie już 12 krajów wprowadziło przepisy zakazujące palenia w pojazdach, a wszystko wskazuje na to, że kolejny kraj dołączy do tego grona.
Te zmiany wynikają z coraz większej troski o zdrowie i dobrostan osób podróżujących. Bierny dym tytoniowy w pojazdach stanowi znaczne zagrożenie, zwłaszcza dla pasażerów, którzy nie palą. Dlatego wiele państw zdecydowało się na wprowadzenie zakazu palenia w pojazdach, aby chronić zdrowie i zapewnić bezpieczne warunki podróży.
Ograniczenia te są częścią większego trendu zmian w sektorze mobilności, który dąży do stworzenia bardziej przyjaznych dla środowiska i zdrowszych sposobów podróżowania. Wprowadzenie zakazu palenia w pojazdach ma na celu zapewnienie lepszej jakości powietrza w samochodach, zmniejszenie narażenia na szkodliwe substancje dla pasażerów i kierowców, a także przyczynienie się do poprawy stanu zdrowia publicznego.
Kierowcy nie będą mogli tego robić ze względu na swoich pasażerów
W trakcie prac legislacyjnych nad nową ustawą w Niemczech, planuje się wprowadzenie zakazu palenia w samochodach, co będzie stanowiło uzupełnienie istniejących przepisów przeciwdziałających skutkom biernego palenia. Bierny dym tytoniowy niesie ogromne ryzyko dla zdrowia, szczególnie dla dzieci i kobiet w ciąży. Nowe prawo zaostrzy obecne ograniczenia palenia, które obowiązują już w środkach transportu publicznego i przestrzeni publicznej.
Projekt ustawy, przedstawiony przez Federalne Ministerstwo Zdrowia, wprowadzi zakaz palenia w samochodach w obecności nieletnich oraz kobiet w ciąży. To oznacza, że palenie będzie dozwolone tylko w szczególnych okolicznościach, gdy w pojeździe nie będzie dzieci ani kobiet oczekujących dziecka.
Niemcy dołączą tym samym do innych krajów europejskich, które już wprowadziły zakaz palenia w samochodach w obecności nieletnich lub kobiet w ciąży. Wprowadzenie takiej ustawy ma na celu ochronę zdrowia i dobrostanu osób podróżujących samochodami, szczególnie najmłodszych pasażerów, dla których dym tytoniowy stanowi szczególne zagrożenie.
Projekt ustawy przechodzi obecnie procedury legislacyjne, a ostateczna decyzja i wprowadzenie przepisów oczekuje się wkrótce. Wprowadzenie zakazu palenia w samochodach ma na celu stworzenie zdrowszego i bezpieczniejszego środowiska dla wszystkich podróżujących, eliminując negatywne skutki biernego palenia i dbając o dobrostan społeczeństwa.
Grzywny za palenie dla kierowców sięgały 13 000 zł
W kilku krajach związkowych Niemiec podjęto inicjatywy mające na celu wyegzekwowanie zakazu palenia w samochodach, gdy na pokładzie podróżują osoby nieletnie. Rząd Dolnej Saksonii uzasadnił ten zakaz wynikami badań Niemieckiego Centrum Badań nad Rakiem, które wskazują na wyższe stężenie tytoniu w samochodach niż w zadymionych restauracjach. Palenie w samochodach z nieletnimi pasażerami może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak uszkodzenia płuc, choroby układu oddechowego oraz infekcje ucha środkowego, zwłaszcza u dzieci i młodzieży, a nawet zwiększyć ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt. Około miliona nieletnich w Niemczech jest narażonych na dym tytoniowy w samochodach.
Przewodniczący związku GdP wyraża obawy, że brak wystarczających środków może wpłynąć na skuteczność nadzoru nad przestrzeganiem zakazu przez policję. Dlatego wnioskuje o zwiększenie budżetu na nadzór ruchu na rok 2024.
Ministerstwo Zdrowia planuje również rozszerzyć listę produktów objętych zakazem palenia w samochodzie, obejmując także e-papierosy i produkty z konopi indyjskich.
W Polsce również rozważa się wprowadzenie podobnych zakazów, a dyskusja na ten temat już się rozpoczęła. W innych krajach, do których często podróżują Polacy, zakaz palenia w samochodach jest już obowiązujący. W Belgii, Anglii, Walii, Finlandii, Francji, Grecji, Irlandii, Austrii, Szkocji, Słowenii i na Cyprze istnieją już przepisy, które zabraniają palenia w obecności nieletnich pasażerów, a za naruszenie tego zakazu grożą różne grzywny.
Wiele krajów podejmuje te inicjatywy, aby chronić zdrowie i dobrostan dzieci i młodzieży podróżujących samochodami, i taka tendencja zwiększania zakazów palenia może być również rozważana w Polsce w przyszłości.
W Polsce takiego zakazu jeszcze nie ma, ale tu kierowców już się za to kara
W różnych krajach europejskich istnieją różne przepisy dotyczące palenia w samochodach w obecności nieletnich pasażerów. W Belgii palenie jest zabronione, jeśli w samochodzie znajdują się osoby poniżej 18 roku życia, a za naruszenie tego zakazu grozi grzywna w wysokości od 130 euro. Podobne przepisy obowiązują w Anglii, Walii, Francji i Irlandii, gdzie również palenie w samochodzie z nieletnimi jest zabronione, a kary za naruszenie tego zakazu sięgają około 60 do 135 euro.
W Finlandii i Grecji przepisy dotyczą palenia w samochodzie w obecności dzieci, ale wiek, od którego jest to zabronione, różni się w tych krajach. W Finlandii nie wolno palić, gdy w samochodzie podróżują dzieci poniżej 15 roku życia, a w Grecji zakaz dotyczy dzieci poniżej 12 roku życia, a za naruszenia grożą znacznie wyższe kary, sięgające nawet do 1500 euro.
Włochy wprowadziły zakaz palenia w samochodzie w obecności kobiet w ciąży i osób niepełnoletnich. Za palenie w samochodzie z kobietą w ciąży lub dzieckiem poniżej 12 roku życia grozi grzywna od 50 do 500 euro, a za palenie w obecności dzieci w wieku od 12 do 17 lat kary wynoszą od 25 do 250 euro.
Austria wprowadziła zakaz palenia, jeśli w samochodzie znajduje się co najmniej jedna osoba poniżej 18 roku życia, a kary za to wykroczenie mogą wynieść nawet do 1000 euro w przypadku powtórzenia naruszenia.
W Szkocji i Słowenii zakaz palenia dotyczy osób poniżej 18 roku życia, a za naruszenie tego zakazu grożą kary w wysokości odpowiednio około 120 i 250 euro.
W Czechach nie ma ogólnego zakazu palenia w samochodach, ale zakaz dotyczy wszystkich pojazdów jednośladowych, takich jak motocykle, motorowery i rowery.
Na Cyprze palenie jest zabronione, jeśli w samochodzie podróżują osoby poniżej 16 roku życia, a za to wykroczenie grozi grzywna do 85 euro.
Warto pamiętać, że przepisy te mają na celu ochronę zdrowia i dobrostanu nieletnich pasażerów, dlatego warto zwracać uwagę na obowiązujące zasady w poszczególnych krajach podczas podróży samochodem.
9 komentarzy
„Warto pamiętać, że przepisy te mają na celu ochronę zdrowia i dobrostanu nieletnich pasażerów, dlatego warto zwracać uwagę na obowiązujące zasady w poszczególnych krajach podczas podróży samochodem.”- rozumiem że w innych krajach nie warto zwracać uwagi, i nie ma to wpływu na zdrowie i dobrostan nieletnich
Sugeruje pozbyć się auta.Za wszystko kary i mandaty.to już totalny obłęd.Nie palę więc nie truje.Jezdze motorem.ha ha.
Palenie to pikuś Ala zucanie poetów za okno w czasie jazdy to pożary
Ja powiem tak . Samochód to mój pokład i teren prywatny i wypiera… Bo zgloszę naruszenie miły . Tam jestem kapitanem i wara mi od tego co robię . A nie palę bo chcę lub mam pasażerów . To ograniczanie moich swobód i wbrew konstytucji !!!!
Jeszcze trochę to nie będzie można oddychać
Widziałem wczoraj,jak kobieta kierująca autokarem na skrzyżowaniu strącała popiół z pęta przez okno
Straszne! A ja widziałem jak kierowca robił siku na poboczu!
Prawdziwa tragedia 😂🤣😅😆 nigdy nie lubiłem palenia papierosów i picia alkoholu, przeca zakaz picia i palenia to prawdziwa tragedia, „awś… awś… awściególności” dla kierowców 😂🤣😅😆 Salvete asini asinorum 🤘💣💥😈☠💩
A biznes się kręci budzet się cieszy