Czy pracodawca zawsze musi wyrazić zgodę na urlop na żądanie pracownika? Ogólnie rzecz biorąc, pracodawca jest zobowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym, nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym, zgodnie z art. 167 [2] Kodeksu pracy. Urlop na żądanie jest wliczany do ogólnego wymiaru urlopu wypoczynkowego, ale stanowi część urlopu pozostawioną do dyspozycji pracownika, co oznacza, że dni urlopu na żądanie nie są objęte planem urlopów.
POLECAMY: Czy pracownik może otrzymać urlop zaliczkowo
Przepisy nakazują, aby pracownik zgłosił swoją intencję skorzystania z urlopu na żądanie najpóźniej w dniu rozpoczęcia tego urlopu, jednak przed rozpoczęciem pracy według obowiązującego go rozkładu czasu pracy.
Warto zaznaczyć, że zarówno urlop wypoczynkowy, jak i urlop na żądanie, muszą zostać udzielone przez pracodawcę. Pracownik nie ma więc uprawnienia rozpocząć urlopu na żądanie, dopóki nie otrzyma zgody od pracodawcy. Rozpoczęcie urlopu na żądanie przed jej udzieleniem może być uznane za nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy, co jest poważnym naruszeniem jego podstawowych obowiązków pracowniczych zgodnie z Kodeksem pracy (art. 52 § 1 pkt 1).
Jednak warto zauważyć, że odmowa zgody na urlop na żądanie może wystąpić tylko w wyjątkowych sytuacjach. Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 28 października 2009 r., II PK 123/09, orzekł, że „obowiązek udzielenia urlopu na żądanie nie jest bezwzględny, a pracodawca może odmówić żądaniu pracownika ze względu na szczególne okoliczności, które powodują, że jego zasługujący na ochronę wyjątkowy interes wymaga obecności pracownika w pracy”.
PODSTAWA PRAWNA: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1465)
Drogi czytelniku przypominamy, że wszystkie sprawy prawne w tym sprawa, o jakiej piszemy, potrafią być zawiłe i często wymagają uzyskania pomocy prawnika. Warto przed podjęcie kraków prawnych zawsze omówić je z prawnikiem.
Skontaktuj się z nami już teraz. Przeanalizujemy Twoją sprawę i sprawdzimy dokładnie, co da się zrobić w Twojej sprawie. Nasi eksperci pomogli już niejednemu klientowi, który myślał, że jest już w sytuacji bez wyjścia.
Napisz do nas lub zadzwoń już teraz.
☎️ 579-636-527