Doradca pisowskiego prezydenta Andrzeja Dudy, Marcin Mastalerek, sugeruje, że po wyborach parlamentarnych, Jarosław Kaczyński, lider PiS, powinien odejść z polityki. Mastalerek tożsame stanowisko wyraził w wywiadzie dla Radia Zet, cytowanym przez Rzeczpospolitą.
Na pytanie, czy Mastalerek uważa, że Kaczyński powinien przejść na polityczną emeryturę, udzielił jednoznacznej odpowiedzi: „Tak.”
Dodatkowo, Mastalerek potwierdził, że PiS poniosło porażkę w kampanii wyborczej. Zapytany o możliwość współpracy prezydenta Dudy z premierem rządu tworzonego przez opozycję, odpowiedział: „Aby Polska dobrze funkcjonowała, musi być współpraca.”
Warto dodać, że Kancelaria Prezydenta ogłosiła, że prezydent Andrzej Duda spotka się z przedstawicielami komitetów wyborczych, którzy będą reprezentowani w nowym Sejmie. Spotkania odbędą się 24-25 października, bez osobnych konsultacji z PiS.
Dziennikarze RMF FM ustalili, że prezydent Duda zwoła pierwsze posiedzenie Sejmu po 11 listopada, dając PiS więcej czasu na poszukiwanie koalicjantów i zachowanie władzy. Te działania wywołały kontrowersje, a jednocześnie sugerowano, że PiS może wykorzystać ten czas na zabezpieczanie dokumentów i rekrutowanie działaczy. Opozycja oskarża PiS o niszczenie dokumentów.
Warto zauważyć, że premier Morawiecki odwiedził Pałac Prezydencki w niezapowiedzianej wizycie, gdzie prezydent zapewnił go, że kandydat PiS otrzyma pierwszą misję tworzenia rządu.
Władysław Kosiniak-Kamysz, przewodniczący PSL, wyraził pozytywną opinię na temat inicjatywy prezydenta dotyczącej organizacji konsultacji z klubami parlamentarnymi. Poseł PSL, Marek Sawicki, wyraził zadowolenie z faktu, że „prezydent podjął rozsądną decyzję.” Jego nadzieją jest, że to przyspieszy przejęcie władzy przez obóz centrolewicowy i umożliwi odblokowanie funduszy unijnych.
Sawicki zaznaczył, że na takie spotkanie powinni udać się liderzy zarówno PSL, czyli Władysław Kosiniak-Kamysz, jak i lider Polski 2050, Szymon Hołownia, reprezentujący Trzecią Drogę. Dodał, że będzie zachęcał ich do żądania od prezydenta Dudy natychmiastowego wycofania wniosku z Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy dotyczącej Sądu Najwyższego.
Wcześniej informowano, że potencjalna przyszła centrolewicowa koalicja rządząca omawiała podział resortów między sobą. Platforma Obywatelska planuje przejęcie kontroli nad ministerstwem obrony i spraw wewnętrznych, PSL interesuje się resortami klimatu, rolnictwa oraz gospodarki, Lewica chce mieć wpływ na ministerstwa edukacji i zdrowia, a Polska 2050 Szymona Hołowni aspiruje do objęcia resortu spraw zagranicznych. Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (Polska 2050) ma być szefową MSZ, co jest kwestią kontrowersyjną z uwagi na jej radykalne poglądy i krytykę wobec niektórych koncepcji dotyczących polityki wschodniej oraz UE.