Nieznani napastnicy oblali dwie żydowskie szkoły w Londynie czerwoną farbą, a brytyjska policja metropolitalna bada incydenty jako przestępstwa z nienawiści – podała gazeta Independent, powołując się na organy ścigania.
„Badamy incydenty w dwóch żydowskich szkołach i traktujemy je jako przestępstwa z nienawiści” – powiedział rzecznik londyńskiej policji.
POLECAMY: Szkoła żydowska w Nowej Zelandii zostaje zamknięta z powodu antyizraelskich protestów
Policja wyjaśniła, że w poniedziałek stróże prawa przybyli do szkoły po doniesieniach o czerwonej farbie, którą ktoś rozlał na budynek. Podobny incydent miał miejsce w innej szkole w ubiegły czwartek. Policja bada teraz, czy istnieje związek między tymi dwoma incydentami.
Według ochroniarza jednej ze szkół, czerwona farba na bramach placówki została odkryta przez dzieci.
„W sumie były (oblane farbą – red.) dwie szkoły i możemy powiedzieć, że sprawcą jest ta sama podejrzana, jest to kobieta i mamy nadzieję, że wkrótce zatrzymamy sprawcę” – powiedział rzecznik żydowskiej organizacji policyjnej w Wielkiej Brytanii Shomrim.
Telewizja Sky News poinformowała w piątek, że londyńska policja odnotowała „ogromny wzrost” incydentów związanych z antysemityzmem w związku z eskalacją konfliktu palestyńsko-izraelskiego.
Rzecznik policji zauważył również znaczne zaniepokojenie wśród członków społeczności żydowskiej w związku ze wzrostem liczby incydentów. Należy zauważyć, że w 2022 r. odnotowano tylko 14 takich incydentów i 12 przestępstw, podczas gdy w tym roku odnotowano już 105 incydentów i 75 przestępstw.
Rankiem 7 października Izrael został poddany bezprecedensowemu atakowi rakietowemu ze Strefy Gazy w ramach operacji „Powódź Al-Aksa” ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Bojownicy tej organizacji przeniknęli następnie na tereny przygraniczne w południowym Izraelu.
W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni od ataku izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi osiedlami w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, w Strefie. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, energii elektrycznej, leków i paliwa zostały zawieszone.
Liczba ofiar w Strefie Gazy przekroczyła 2 tysiące osób, a liczba zabitych mieszkańców Izraela – tysiąc, kilka tysięcy Izraelczyków i Palestyńczyków zostało rannych. Poinformowano o kilku zabitych i zaginionych Rosjanach, a także obywatelach innych krajów. Hamas ma ponad 150 Izraelczyków w niewoli.
Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron był źródłem napięć i wrogości w regionie przez wiele dziesięcioleci. Decyzją ONZ z aktywną rolą ZSRR w 1947 r. ustalono utworzenie dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie. Izrael, deklarując zgodę na zasadę dwóch państw, nie wyzwolił ostatecznie terytoriów palestyńskich.