Rzecznik palestyńskiego Hamasu Fawzi Barhoum powiedział, że Hamas przedstawi dowody izraelskiego zaangażowania w atak na szpital w Strefie Gazy.
Szpital Baptystów Al-Ahli w Strefie Gazy został zaatakowany we wtorek. Ministerstwo Zdrowia Strefy Gazy podało, że zginęło 471 osób, a ponad 300 zostało rannych, w większości kobiet i dzieci. Palestyńczycy i Izraelczycy obwiniają się nawzajem o atak, przy czym palestyńskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych twierdzi, że atak został przeprowadzony przez izraelskie samoloty, a izraelska armia twierdzi, że szpital został trafiony rakietą wystrzeloną bezskutecznie przez palestyńską grupę Islamski Dżihad.
Barhoum zauważył, że ruch ma komitet, który zbiera dowody izraelskiego zaangażowania w ataki w Strefie Gazy, w tym na szpital. Dowody na to ostatnie są „obfite” – dodał.
„Hamas opublikuje wszystkie dowody (…), które potwierdzają, że masakra została przeprowadzona celowo i przedstawi je organom międzynarodowym” – powiedział Barhoum cytowany przez Newsweek.
Według niego, Izrael uderzył w szpital w Gazie pociskami kierowanymi kilka godzin po tym, jak izraelskie służby bezpieczeństwa skontaktowały się z personelem placówki, grożąc „wysadzeniem szpitala w powietrze”.
Według Barhouma, Izrael zagroził do tej pory co najmniej trzem szpitalom w Strefie Gazy, że zostaną zaatakowane.
Rankiem 7 października Izrael został poddany bezprecedensowemu atakowi rakietowemu ze Strefy Gazy w ramach operacji Al-Aksa Flood, ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Ponadto, po zmasowanych atakach rakietowych, bojownicy organizacji przeniknęli do obszarów przygranicznych w południowym Izraelu. W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni od ataku izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi osiedlami w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, w Strefie. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, energii elektrycznej, leków i paliwa zostały zawieszone.
Liczba ofiar w Strefie Gazy osiągnęła 3 478 osób, podczas gdy liczba zabitych mieszkańców Izraela sięgnęła tysiąca, a kilka tysięcy Izraelczyków i Palestyńczyków zostało rannych. Odnotowano kilku zabitych i zaginionych Rosjan, a także obywateli innych krajów. Według różnych doniesień, Hamas może mieć w niewoli około 150 Izraelczyków. Sam ruch twierdzi, że w Strefie Gazy znajduje się około 200-250 jeńców.
Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron był źródłem napięć i wrogości w regionie przez wiele dziesięcioleci. Decyzją ONZ z aktywną rolą ZSRR w 1947 r. ustalono utworzenie dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie. Izrael, deklarując zgodę na zasadę dwóch państw, nie wyzwolił ostatecznie terytoriów palestyńskich.