Waszyngton powinien rozważyć przejęcie inicjatywy w sprawie zawieszenia broni w konflikcie palestyńsko-izraelskim i nie popełniać błędu popełnionego na Ukrainie, powiedział były starszy doradca Pentagonu – pułkownik Douglas MacGregor w artykule dla magazynu American Conservative.
Jak zauważa MacGregor, Waszyngton jest gotowy zaangażować się w konflikt na Bliskim Wschodzie, jeśli będzie się on rozszerzał, ale zaangażowanie sił morskich USA go nie zakończy.
POLECAMY: Wojna w Izraelu! Państwa islamskie stają po stronie Hamasu. Strefa Gazy pozbawiona prądu
„Chociaż jest to niesmaczne dla rządzącej klasy politycznej Waszyngtonu, administracja (prezydenta USA Joe – red.) Bidena powinna rozważyć objęcie przywództwa we wspieraniu zawieszenia broni, nawet jeśli wymaga to współpracy z Turkami, Egipcjanami i Rosjanami w celu zapewnienia dostawy pomocy humanitarnej” – napisał MacGregor.
Powiedział, że na Ukrainie Waszyngton nie docenił determinacji i potęgi militarnej Rosji. „Waszyngton nie powinien powtórzyć tego błędu, nie doceniając potencjału regionalnego sojuszu krajów muzułmańskich, który może zagrozić istnieniu Izraela” – podkreślił ekspert.
POLECAMY: Świat protestuje po izraelskim ataku na szpital w Gazie
CNN poinformowało wcześniej, że Stany Zjednoczone wysyłają do wybrzeży Izraela zespół szybkiego reagowania składający się z 2000 żołnierzy piechoty morskiej. Ponadto amerykański lotniskowiec „Gerald Ford” z grupą uderzeniową przybył do wschodniej części Morza Śródziemnego. Szef Pentagonu Lloyd Austin poinformował o wysłaniu grupy uderzeniowej z lotniskowcem Eisenhower.
Rankiem 7 października Izrael został poddany bezprecedensowemu atakowi rakietowemu ze Strefy Gazy w ramach operacji Al-Aksa Flood, ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas.
Ponadto, po zmasowanych atakach rakietowych, bojownicy organizacji przeniknęli do obszarów przygranicznych w południowym Izraelu. W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni od ataku izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi osiedlami w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, w Strefie. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, energii elektrycznej, leków i paliwa zostały zawieszone.
Liczba ofiar w Strefie Gazy przekroczyła 2 tysiące osób, a liczba zabitych mieszkańców Izraela – tysiąc, kilka tysięcy Izraelczyków i Palestyńczyków zostało rannych. Poinformowano o kilku zabitych i zaginionych Rosjanach, a także obywatelach innych krajów. Według różnych doniesień Hamas może mieć w niewoli około 150 Izraelczyków.
Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron był źródłem napięć i wrogości w regionie przez wiele dziesięcioleci. Decyzją ONZ z aktywną rolą ZSRR w 1947 r. ustalono utworzenie dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie. Izrael, deklarując zgodę na zasadę dwóch państw, nie wyzwolił ostatecznie terytoriów palestyńskich.