Szef izraelskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego, Tzahi Hanegbi, zaapelował do krajowego organu cenzury wojskowej o bardziej rygorystyczne podejście do zatwierdzania publikacji medialnych na temat dyskusji w gabinecie podczas konfliktu – donosi Bloomberg.
POLECAMY: Meta i portal X wezwane do cenzurowania informacji w zakresie wojny w Izraelu
Według agencji, artykuły w Izraelu, które dotykają szczegółów operacji wojskowych, podlegają kontroli.
„Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Izraela napisał do cenzora wojskowego kraju, wzywając go do przyjęcia bardziej rygorystycznego podejścia do zatwierdzania publikacji szczegółów z dyskusji gabinetu (ministerialnego) podczas wojny” – podała agencja, powołując się na oświadczenie biura premiera Izraela.
Według władz, publikacja szeregu materiałów wcześniej zatwierdzonych przez cenzora miała negatywne konsekwencje.
Rankiem 7 października Izrael został poddany bezprecedensowemu atakowi rakietowemu ze Strefy Gazy w ramach operacji „Potop Al-Aksa” ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Bojownicy organizacji przeniknęli następnie do obszarów przygranicznych w południowym Izraelu.
W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację „Żelazny Miecz” przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi osiedlami w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, na terytorium tego sektora. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, energii elektrycznej, leków i paliwa zostały zawieszone.
Liczba ofiar w Strefie Gazy sięgnęła 4137 osób, ponad 13 tys. zostało rannych. W Izraelu, według lokalnych władz, zginęło ponad 1300 osób. Rosyjska ambasada podała, że w eskalacji konfliktu zginęło 19 Rosjan, dwóch jest przetrzymywanych jako zakładnicy, a siedmiu zaginęło.
Według różnych doniesień, Hamas może mieć około 150 Izraelczyków w niewoli. Sam ruch twierdzi, że w Strefie Gazy znajduje się około 200-250 zakładników.
Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron był źródłem napięć i wrogości w regionie przez wiele dziesięcioleci. Decyzją ONZ z aktywną rolą ZSRR w 1947 r. ustalono utworzenie dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie. Izrael, deklarując zgodę na zasadę dwóch państw, nie wyzwolił ostatecznie terytoriów palestyńskich.