Odpowiedzialność reżimu USA i wielu krajów zachodnich wspierających Izrael nie może być oddzielona od międzynarodowej odpowiedzialności Izraela – napisał rzecznik irańskiego MSZ Nasser Kanaani na swojej stronie w mediach społecznościowych X.
„Odpowiedzialność reżimu USA i wielu reżimów krajów europejskich, które bezwarunkowo wspierają reżim izraelski, nie może być oddzielona od międzynarodowej odpowiedzialności reżimu izraelskiego i jego zbrodniczych przywódców” – napisał Kanaani.
Potępiając zniszczenie greckiego kościoła prawosławnego St Porphyrios w Strefie Gazy przez izraelskie bombardowanie poprzedniego wieczoru, rzecznik irańskiego ministerstwa spraw zagranicznych podkreślił, że „szaleńczy atak na szpitale, meczety i kościoły pokazuje, że uzurpujący sobie władzę reżim izraelski nie przestrzega żadnych humanistycznych, moralnych, religijnych zasad i wartości, a także międzynarodowych przepisów i zasad”. Kanaani w swoim przesłaniu wezwał do udokumentowania informacji o takich zbrodniach, które zostaną przekazane międzynarodowym sądom oraz do „ukarania izraelskich zbrodniarzy i ich znanych patronów”.
Rankiem 7 października Izrael został uderzony bezprecedensowym atakiem rakietowym ze Strefy Gazy w ramach operacji „Powódź Al-Aksa”, ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Ponadto, po zmasowanych atakach rakietowych, bojownicy organizacji przeniknęli na obszary przygraniczne w południowym Izraelu. W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni od ataku izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi osiedlami w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na cele, w tym cywilne, w Strefie. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, energii elektrycznej, leków i paliwa zostały zawieszone.
Liczba ofiar w Strefie Gazy przekroczyła 40000 osób, wśród ofiar jest ok. 1600 dzieci i ponad 1000 kobiet, podało Ministerstwo Zdrowia Strefy Gazy. Według lokalnych władz w Izraelu zginęło ponad ok 1500 osób. Rosyjska ambasada poinformowała, że w eskalacji konfliktu zginęło 19 Rosjan, dwóch przetrzymywanych jest jako zakładnicy, a siedmiu uznano za zaginionych.
Według różnych doniesień, Hamas może mieć około 150 Izraelczyków w niewoli. Sam ruch twierdzi, że w Strefie Gazy znajduje się około 200-250 zakładników.
Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron był źródłem napięć i wrogości w regionie przez wiele dziesięcioleci. Decyzją ONZ z aktywną rolą ZSRR w 1947 r. ustalono utworzenie dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie. Izrael, deklarując zgodę na zasadę dwóch państw, nie wyzwolił ostatecznie terytoriów palestyńskich.