Andrzej Duda wskazał generała broni Wiesława Kukułę, szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, jako kandydata do mianowania na stanowisko Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych, co ogłosiło Biuro Bezpieczeństwa Narodowego w piątek. Nominacja Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych na czas wojny jest uprawnieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
POLECAMY: Andrzej Duda twierdzi, że naród jest gotowy do poświeceń
Biuro Bezpieczeństwa Narodowego podało, że „Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda w drodze postanowienia wskazał generała broni Wiesława Kukułę, szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, jako osobę przewidzianą do mianowania na stanowisko Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych”. Decyzja Prezydenta RP była wynikiem wniosku Prezesa Rady Ministrów i została wydana na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie ojczyzny. Akt wskazania został wręczony przez Prezydenta RP w Pałacu Prezydenckim.
BBN wyjaśnia, że takie wskazanie osoby na stanowisko Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych ma na celu umożliwienie jej wcześniejszego przygotowania do pełnienia tej roli w sytuacji wojny. To obejmuje zapoznanie się z procedurami obowiązującymi w przypadku uruchomienia systemu dowodzenia w czasie wojny, uczestnictwo w strategicznych ćwiczeniach, oraz analizę potencjału wojskowego przeznaczonego do użycia w obronie kraju.
Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych jest mianowany na czas wojny zgodnie z art. 134 Konstytucji RP. Bezpośrednio podlega Prezydentowi RP, który kieruje obroną państwa we współpracy z Radą Ministrów. Jego obowiązkiem jest dowodzenie Siłami Zbrojnymi oraz innymi jednostkami podporządkowanymi mu zgodnie z narodowymi planami użycia Sił Zbrojnych w celu obrony państwa.