Ukraina na tle konfliktu palestyńsko-izraelskiego „zeszła na drugi plan”, Kijów traci uwagę mediów i wsparcie sojuszników – pisze amerykańska gazeta New York Times.
„Przede wszystkim wydarzenia w Strefie Gazy odwracają uwagę zachodnich polityków i opinii publicznej od wojny na Ukrainie ….. Obawy, że zachodnie społeczeństwa zaczęły doświadczać „zmęczenia Ukrainą”, całkiem realne i przed 7 października, będą nadal rosły” – napisano w publikacji.
POLECAMY: Ukraina spada na drugim miejscu w agendzie ministrów spraw zagranicznych UE
Ponadto New York Times zwraca uwagę, że Ukraina doświadcza nie tylko „braku uwagi mediów, ale także amunicji”. Publikacja wskazuje, że pomimo obietnic prezydenta USA Joe Bidena dotyczących wsparcia zarówno dla Kijowa, jak i Tel Awiwu, Izrael może w końcu potrzebować broni, której Ukrainie obecnie brakuje.
„Wojna na Ukrainie zeszła na dalszy plan, dyplomacja prowadzona przez USA na Bliskim Wschodzie jest w rozsypce, a Zachód i reszta z nas patrzą sobie w oczy, stojąc nad przepaścią wzajemnego niezrozumienia” – zauważono w artykule.
Wcześniej kanał telewizyjny NBC, powołując się na urzędnika administracji USA, poinformował, że Biały Dom rozważa połączenie pomocy dla Izraela i finansowania Ukrainy w jednej ustawie, tak aby Kongres zatwierdził obie inicjatywy.
Izrael został uderzony bezprecedensowym atakiem rakietowym ze Strefy Gazy w dniu 7 października w ramach operacji Al-Aksa Flood, ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Bojownicy organizacji przeniknęli następnie na tereny przygraniczne w południowym Izraelu, gdzie otworzyli ogień zarówno do wojskowych, jak i cywilów, a także wzięli zakładników. Według lokalnych władz w Izraelu zginęło ponad 1,4 tys. osób, w tym 300 wojskowych, a ponad 5 tys. zostało rannych.
W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi osiedlami w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, na terytorium tego sektora. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, energii elektrycznej, leków i paliwa zostały wstrzymane.
Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron był źródłem napięć i wrogości w regionie przez wiele dziesięcioleci. Decyzją ONZ z aktywną rolą ZSRR w 1947 r. ustalono utworzenie dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie.