Do kwidzyńskiej komendy policji zwrócił się kolejny mieszkaniec Kwidzyna, który stał się ofiarą oszustwa. Mężczyzna postanowił zainwestować w kryptowaluty i ostatecznie stracił 65 tysięcy złotych. – Oszuści obiecywali natychmiastowy zysk przy próbie wypłaty pierwszych zysków, lecz kontakt z przestępcami został przerwany. Chcemy ostrzec i zaapelować o ostrożność w przypadku tego rodzaju transakcji – informuje rzeczniczka kwidzyńskiej komendy.
POLECAMY: Nieautoryzowane transakcje płatnicze będzie łatwiej odzyskać od banku
Osoby oszukujące na rynku kryptowalut
W środę, 18 października, 74-letni mieszkaniec Kwidzyna zgłosił się do lokalnych funkcjonariuszy. Z jego relacji wynikało, że kilka tygodni wcześniej natknął się na ogłoszenie na popularnej stronie internetowej dotyczące inwestycji w kryptowaluty.
– Mężczyzna po wejściu w stronę musiał wpisać swój numer telefonu, aby dokonać rejestracji i już po kilku minutach zadzwoniła do niego kobieta, która przedstawiła się jako przedstawiciel firmy, który poprowadzi go przez cały jej proces. Kobieta poleciła przelać mężczyźnie 1000 złotych Blikiem na wskazany przez nią numer konta i oznajmiła, że gdy tylko pieniądze znajdą się na nim, skontaktuje się z nim specjalistka od prowadzenia dalszych operacji – informuje asp. Anna Filar, oficer prasowy KPP Kwidzyn.
Jednak sytuacja się nie zakończyła, ponieważ następnego dnia 74-letni mężczyzna otrzymał kontakt od innej kobiety. Po rozmowie z nią, mężczyzna dokonał przelewu za pomocą Blika w wysokości 4 tysięcy złotych. Kolejnego dnia odebrano kolejny telefon.
– Kolejnego dnia odebrał telefon od tej samej oszustki, która poprosiła go tym razem, aby zainstalował program do zdalnej obsługi komputera. Mężczyzna postąpił zgodnie z poleceniami, poprzez możliwość zdalnego dostępu do komputera kobieta założyła mężczyźnie konto na stronie kryptowalut, po czym podała mu login i hasło, by mógł wejść i zobaczyć ile ma zgromadzonych środków pieniężnych. Mężczyzna po zalogowaniu zauważył, że jego konto jest zasilone kwotą około 1000 dolarów – wyjaśnia A. Filar.
Jak dodaje, oszustka zyskała zaufanie mężczyzny dzięki swojej pewności siebie i stosowaniu odpowiedniego języka, co skłoniło go do inwestowania coraz większych sum pieniędzy. W trakcie kolejnej rozmowy przekonała mieszkańca Kwidzyna do zakupu kryptowaluty o wartości 60 tysięcy złotych. Gdy 74-letni mężczyzna następnego dnia zażądał zwrotu swoich środków, oszustka zakończyła rozmowę. W wyniku tych wydarzeń, poszkodowany stracił ogółem 65 tysięcy złotych.
– Historia ta pokazuje nam jak łatwo, można wpaść w sidła manipulacji stosowanej przez oszustów. Podczas załatwiania spraw przez Internet lub telefonicznie musimy pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania i szczególnej czujności. Pamiętajmy, że oszuści cały czas modyfikują swoje metody, których celem jest wyłudzenie pieniędzy – przestrzega A. Filar.
Funkcjonariusze policji przypominają o kilku ważnych zasadach:
- Przed rozpoczęciem inwestycji na giełdzie zaleca się dokładne zapoznanie się z rynkiem, zebranie informacji o platformach, na których planuje się inwestować środki finansowe, oraz uwzględnienie potencjalnych skutków inwestycji.
- Zawsze warto sprawdzić tożsamość osoby reprezentującej rozmówcę, przeprowadzając weryfikację opinii na temat niej w Internecie, używając różnych fraz, takich jak „oszustwa”, „wiarygodność” lub „opinie”.
- Nie zaleca się instalowania oprogramowania proponowanego przez rozmówców lub analityków rynku.
- Należy unikać podejmowania pochopnych decyzji i nie ulegać presji.
- Ostrzegamy przed skuszeniem pozornie atrakcyjnymi ofertami i obietnicami wysokich zarobków.
- Unikaj klikania w linki pochodzące od nieznanych źródeł.
- Nie instaluj nieznanych aplikacji na swoim telefonie ani innych urządzeniach, na których obsługujesz bankowość internetową.
- Nie udostępniaj osobistych danych, zwłaszcza informacji dotyczących płatności kartą bankomatową, nie podawaj haseł, pinów ani kodów dostępu.
- W przypadku wątpliwości lub braku pewności, warto odstąpić od transakcji.
Ponadto, policja apeluje o zdrowy rozsądek i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w sieci. Osoby próbujące dokonać oszustwa najczęściej nawiązują kontakt za pośrednictwem e-maila, telefonu lub komunikatora tekstowego. Oszuści często sugerują instalację oprogramowania do zdalnego dostępu do komputera oraz dostęp do konta bankowego. Jeśli ktoś proponuje instalację takiego oprogramowania, należy zachować czujność i zdrowy sceptycyzm. Ważne jest, aby nie dawać się zwieść obietnicom szybkich zysków, które wiążą się z koniecznością wpłacania dodatkowych środków.