Amerykański miliarder i przedsiębiorca Elon Musk powiedział, że usługi łączności satelitarnej w ramach sieci Starlink będą świadczone uznanym na całym świecie organizacjom pomocowym w Strefie Gazy.
POLECAMY: Borrell: Działania Izraela w Strefie Gazy naruszają międzynarodowe prawo humanitarne
W piątek palestyńska firma telekomunikacyjna Jawwal potwierdziła całkowite wyłączenie usług komunikacyjnych i internetowych w Strefie Gazy.
„Starlink zapewni łączność uznanym na całym świecie organizacjom pomocowym w Strefie Gazy” – napisał Musk na portalu społecznościowym X.
Wcześniej agencja Bloomberg poinformowała, że Izrael prowadzi rozmowy z firmą SpaceX amerykańskiego miliardera i przedsiębiorcy Elona Muska w celu świadczenia usług komunikacji satelitarnej Starlink podczas konfliktu palestyńsko-izraelskiego.
Zauważono, że Starlink może zapewnić izraelskim osiedlom na obszarach przygranicznych dostęp do Internetu, podczas gdy na całym terytorium Gazy Izrael może odciąć dostęp nie tylko do samej sieci, ale także do usług telefonicznych.
7 października Izrael został poddany bezprecedensowemu atakowi rakietowemu ze Strefy Gazy w ramach operacji Al-Aksa Flood, ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Bojownicy organizacji przeniknęli następnie na obszary przygraniczne w południowym Izraelu, gdzie otworzyli ogień zarówno do wojskowych, jak i cywilów, a także wzięli zakładników. Według lokalnych władz w Izraelu zginęło ponad 1,4 tys. osób, w tym 300 wojskowych, a ponad 5 tys. zostało rannych.
W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi osiedlami w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, na terytorium tego sektora. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, energii elektrycznej, leków i paliwa zostały wstrzymane.
Liczba ofiar w Strefie Gazy, według lokalnego Ministerstwa Zdrowia, przekroczyła 7,7 tys. osób, ponad 18 tys. zostało rannych. Podczas eskalacji konfliktu zginęło co najmniej 20 Rosjan, w tym trzech zakładników, a kilku innych uznano za zaginionych. Według różnych doniesień, ponad 200 Izraelczyków jest przetrzymywanych przez Hamas.
Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron był źródłem napięć i wrogości w regionie przez wiele dziesięcioleci. Decyzją ONZ z aktywną rolą ZSRR w 1947 r. ustalono utworzenie dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie.