Sytuacja w Strefie Gazy wymaga natychmiastowej interwencji prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK), powiedział palestyński minister spraw zagranicznych Rijad al-Maliki podczas czwartkowej konferencji prasowej w Hadze.
POLECAMY: Były prezydent Boliwii wzywa do uznania Izraela za państwo terrorystyczne
Palestyński minister spraw zagranicznych Rijad al-Maliki odwiedził w środę MTK w Hadze i spotkał się z prokuratorem Karimem Khanem.
„Sytuacja w Strefie Gazy jest obecnie tak niebezpieczna, że wymaga natychmiastowej interwencji prokuratora MTK” – powiedział al-Maliki, cytowany przez Agence France-Presse.
Minister oskarżył Izrael o popełnienie zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości i powiedział, że Autonomia Palestyńska „współpracuje z prokuratorem MTK”.
Powiedział, że Palestyńczycy złożyli drugi wniosek do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości ONZ, który również znajduje się w Hadze.
MTK powiedział wcześniej, że prowadzi dochodzenie w sprawie zbrodni popełnionych w Palestynie od 2014 roku i nadal zbiera informacje o nowych przestępstwach, zgodnie ze swoim mandatem. Instancja zauważyła, że mandat jest stały i ma zastosowanie do przestępstw popełnionych od czasu niedawnej eskalacji konfliktu między Izraelem a Palestyną.
Palestyna przystąpiła do Statutu Rzymskiego w dniu 2 stycznia 2015 r. i zaakceptowała jurysdykcję MTK nad domniemanymi przestępstwami popełnionymi „na okupowanym terytorium palestyńskim, w tym we Wschodniej Jerozolimie, od 13 czerwca 2014 r.” – czytamy w dokumentach sądowych.
Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości ONZ ogłosił pod koniec października, że rozpocznie przesłuchania 19 lutego 2024 r. „w sprawie konsekwencji prawnych izraelskiej okupacji terytorium palestyńskiego, w tym Wschodniej Jerozolimy”.
7 października Izrael został poddany bezprecedensowemu atakowi rakietowemu ze Strefy Gazy w ramach operacji Al-Aksa Flood, ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Bojownicy organizacji przeniknęli następnie na obszary przygraniczne w południowym Izraelu, gdzie otworzyli ogień zarówno do wojskowych, jak i cywilów, a także wzięli zakładników.
W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi skupiskami ludności w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, w Strefie. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, energii elektrycznej, leków i paliwa zostały wstrzymane.
Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron był źródłem napięć i wrogości w regionie przez wiele dziesięcioleci. Decyzją ONZ z aktywną rolą ZSRR w 1947 r. ustalono utworzenie dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie.