Francuski instytut w Strefie Gazy został zbombardowany przez Izrael – poinformowało francuskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w komunikacie, zaznaczając, że Paryż zażądał wyjaśnień od Tel Awiwu.
„Zostaliśmy poinformowani przez izraelskie władze, że francuski instytut w Strefie Gazy był celem izraelskiego ataku. Zażądaliśmy od władz Izraela, bezzwłocznie, za pośrednictwem odpowiednich kanałów, istotnych faktów, które uzasadniały tę decyzję” – czytamy w komunikacie.
Należy zauważyć, że w czasie ataku w instytucie nie było żadnych obywateli francuskich.
Francuskie MSZ wyraziło również zaniepokojenie rosnącą liczbą ofiar cywilnych w Strefie Gazy, sięgającą kilku tysięcy.
„Francja potępia ataki na biura ONZ i personel organizacji humanitarnych, których praca jest niezbędna dla ludności cywilnej w Strefie Gazy, a także ataki na biura prasowe. Domagamy się, aby Izrael podjął konkretne środki w celu ochrony ludności cywilnej”, powiedział minister spraw zagranicznych.
MSZ przypomniało o potrzebie humanitarnego rozejmu i wskazało, że „ludność cywilna Gazy nie powinna płacić za zbrodnie Hamasu”.
7 października Izrael został poddany bezprecedensowemu atakowi rakietowemu ze Strefy Gazy w ramach operacji „Powódź Al-Aksa” ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Bojownicy organizacji przeniknęli następnie na obszary przygraniczne w południowym Izraelu, gdzie otworzyli ogień zarówno do wojskowych, jak i cywilów, a także wzięli zakładników. W Izraelu, według lokalnych władz, zginęło ponad 1,4 tys. osób, w tym 300 wojskowych, ucierpiało ponad 5 tys. osób.
W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi skupiskami ludności w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, w Strefie. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, energii elektrycznej, leków i paliwa zostały wstrzymane.
Liczba ofiar w Strefie Gazy przekroczyła 9 tys. osób, ponad 32 tys. zostało rannych. W Izraelu, według lokalnych władz, zginęło ponad 1,3 tys. osób. Rosyjska ambasada podała, że w eskalacji konfliktu zginęło 20 Rosjan, dwóch jest zakładnikami, a siedmiu zaginęło. Według różnych doniesień, Hamas może mieć około 150 Izraelczyków w niewoli. Sam ruch twierdzi, że w Strefie Gazy znajduje się około 200-250 jeńców.
Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron jest źródłem napięć i wrogości w regionie od wielu dziesięcioleci. Decyzja ONZ z 1947 r., przy aktywnej roli ZSRR, przesądziła o utworzeniu dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie.