Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych otrzymało informację od Izraela i Egiptu o zawieszeniu ewakuacji cudzoziemców ze Strefy Gazy – podał resort w wydanym oświadczeniu.
POLECAMY: Wielkie wiece poparcia dla Palestyny. Europejczycy protestują przeciwko izraelskiemu terroryzmowi
Wcześniej minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau powiedział, że 28 polskich obywateli i trzech członków ich rodzin oczekuje na ewakuację w Strefie Gazy.
„Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że w związku z otrzymanymi od strony izraelskiej i egipskiej informacjami o czasowym zawieszeniu możliwości ewakuacji cudzoziemców ze Strefy Gazy, opuszczenie jej przez polskich obywateli jest obecnie niemożliwe” – czytamy w oświadczeniu.
W tej sytuacji polskie MSZ „z oburzeniem podkreśla, że każdy dzień pobytu naszych obywateli w Strefie Gazy naraża ich na utratę życia i cierpienie, zwłaszcza dzieci”.
„W naszej ocenie żadne okoliczności nie usprawiedliwiają tego, że Polacy przebywający od trzech tygodni w Strefie Gazy nie mogą jej opuścić, mimo że polskie władze czekają na ich przyjęcie przez stronę egipską” – napisano w oświadczeniu.
Izrael został uderzony bezprecedensowym atakiem rakietowym ze Strefy Gazy 7 października w ramach operacji „Potop Al-Aksa”, ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Bojownicy organizacji przeniknęli następnie na obszary przygraniczne w południowym Izraelu, gdzie otworzyli ogień zarówno do wojskowych, jak i cywilów, a także wzięli zakładników. W Izraelu, według lokalnych władz, zginęło ponad 1,4 tys. osób, w tym 300 wojskowych, ucierpiało ponad 5 tys. osób.
W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi skupiskami ludności w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, w Strefie. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, energii elektrycznej, leków i paliwa zostały wstrzymane.
Liczba ofiar w Strefie Gazy, według lokalnego Ministerstwa Zdrowia, przekroczyła 7 tysięcy osób, ponad 18 tysięcy zostało rannych. Według różnych doniesień, ponad 200 Izraelczyków jest przetrzymywanych przez Hamas.
Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron był źródłem napięć i wrogości w regionie przez wiele dziesięcioleci. Decyzją ONZ z aktywną rolą ZSRR w 1947 r. ustalono utworzenie dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie.