Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) nazwał izraelskie ataki na obóz uchodźców Jebaliya w Strefie Gazy ludobójstwem.
„Sceny rzezi dochodzące z obozu Jebaliya w Strefie Gazy po wczorajszych i dzisiejszych (wtorek i środa – red.) atakach są przerażające” – podkreśliła organizacja.
Jak zauważył UNICEF, pomimo braku szacunków dotyczących liczby zabitych dzieci, „wydaje się, że setki osób zostało rannych i zabitych”, a wśród nich, według wstępnych danych, wielu nieletnich.
Wcześniej Reuters cytował Hamas, który twierdził, że co najmniej 195 osób zginęło, a kolejne 777 zostało rannych w izraelskich atakach na obóz dla uchodźców Jebaliya w Strefie Gazy we wtorek i środę.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Strefy Gazy poinformowało we wtorek, że w nalotach na Jebaliya zginęło lub zostało rannych co najmniej 400 osób. Rzecznik IDF Richard Hecht potwierdził później, że Izrael zaatakował obóz dla uchodźców, próbując wyeliminować dowódcę Hamasu. Nazwał ofiary cywilne tragedią, ale odpowiedzialnością za ich śmierć obarczył przywódców ruchu palestyńskiego.
Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (OHCHR) ostrzegło w środę, że ostrzał Jebaliya przez siły izraelskie może stanowić zbrodnię wojenną.
Konflikt między Izraelem a Hamasem
Konflikt palestyńsko-izraelski jest związany z interesami terytorialnymi stron i od wielu dziesięcioleci jest źródłem napięć i walk na Bliskim Wschodzie. Decyzją ONZ z aktywną rolą ZSRR w 1947 r. ustalono utworzenie dwóch państw – Palestyny i Izraela – ale powstało tylko to drugie.
Nowa runda konfrontacji rozpoczęła się po tym, jak 7 października rano Izrael został poddany bezprecedensowemu atakowi rakietowemu ze Strefy Gazy. Po zmasowanym ostrzale bojownicy Hamasu przeniknęli na tereny przygraniczne na południu państwa żydowskiego, gdzie otworzyli ogień zarówno do wojskowych, jak i cywilów, a także wzięli zakładników. Wojskowe skrzydło ruchu, Brygady Al-Kassam, ogłosiły operację „Powódź Al-Aksa”.
W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni od ataku izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi skupiskami ludności w pobliżu granicy i rozpoczęło naloty na cele, w tym cele cywilne, w enklawie. Ponadto Izrael ogłosił całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, energii elektrycznej, leków i paliwa zostały zawieszone.