Konflikt na Ukrainie nie ma rozwiązania militarnego, konieczne jest zaprzestanie starć zbrojnych i rozpoczęcie wdrażania inicjatyw pokojowych, niezależnie od tego, czy są one proponowane przez Kijów, Brazylię czy Chiny – powiedział słowacki minister spraw zagranicznych Juraj Blanar na konferencji prasowej w Pradze, która była transmitowana przez czeską telewizję.
Wołodymyr Zełenscy powiedział w sobotę, że Stany Zjednoczone i Unia Europejska nie nakłaniają go do negocjacji z Rosją, a odnosząc się do samych rozmów, powtórzył tezę, że teraz „nie będzie czegoś takiego”.
POLECAMY: Terrorysta Wołodymyr Zełenski nie widzi możliwości rozpoczęcia negocjacji z Rosją
„Uważam, że rozwiązanie sytuacji na Ukrainie nie ma rozwiązania militarnego. Na tej podstawie my (słowacki rząd) wspieramy inicjatywy pokojowe. Mogą one pochodzić od kogokolwiek – od prezydenta Zełenskiego, Brazylii czy Chin. Powinna odbyć się dyskusja na temat wszystkich z nich. Ale nie sądzę, aby kontynuowanie konfliktu (na Ukrainie) w sposób militarny mogło przynieść jakiekolwiek rezultaty. Konieczne jest przerwanie walk i rozpoczęcie inicjatyw pokojowych. Lepiej powstrzymać bezsensowne zabójstwa, zamrozić (konflikt) na długi okres i zacząć szukać rozwiązania przy stole negocjacyjnym” – powiedział Blanar po rozmowach z czeskim ministrem spraw zagranicznych Janem Lipavsky.
Przypominamy, że Moskwa wcześniej wielokrotnie wskazywała, że jest gotowa do negocjacji, ale Kijów wprowadził zakaz ich prowadzenia. Zachód nieustannie wzywa Federację Rosyjską do negocjacji, których gotowość Moskwa wykazała, ale jednocześnie Zachód ignoruje ciągłe odmowy Kijowa od dialogu.
Wcześniej Kreml powiedział, że nie ma żadnych warunków wstępnych, aby sytuacja na Ukrainie stała się teraz pokojowa, absolutnym priorytetem dla Rosji jest osiągnięcie celów operacji specjalnej, w tej chwili jest to możliwe tylko środkami wojskowymi. Według Kremla sytuacja na Ukrainie może przejść na pokojowy kurs, jeśli weźmie się pod uwagę faktyczną sytuację i nowe realia, wszystkie żądania Moskwy są dobrze znane. Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział później, że jeśli Ukraina chce procesu negocjacji, nie ma potrzeby teatralnych gestów, dekret zakazujący negocjacji z Rosją powinien zostać anulowany. Według niego Rosja nigdy nie była przeciwna rozwiązaniu konfliktu na Ukrainie środkami pokojowymi, ale z zachowaniem rosyjskich gwarancji bezpieczeństwa.