Ponad połowa Polaków uważa, że prezydent Andrzej Duda nie powinien przedstawiać parlamentowi kandydatury obecnego premiera Mateusza Morawieckiego na nowego szefa rządu – wynika z danych sondażu socjologicznego przeprowadzonego przez pracownię IBRiS.
Wcześniej szef gabinetu prezydenta RP Marcin Mastalerek powiedział, że Duda podjął już decyzję w sprawie kandydatury na premiera, którą przedstawi parlamentowi. Oświadczenie Prezydenta RP w tej sprawie spodziewane jest w najbliższych godzinach.
a pytanie, czy Duda powinien wprowadzić kandydaturę Morawieckiego do parlamentu, 58% respondentów odpowiedziało przecząco. 48,1 proc. z nich stwierdziło, że „zdecydowanie” nie zgadza się z kandydaturą Morawieckiego, a 9,9 proc. odpowiedziało, że „raczej” się nie zgadza.
Jednocześnie 37,2% respondentów uważa, że Morawiecki powinien mieć szansę na utworzenie rządu. Około 4,8% respondentów miało trudności z udzieleniem odpowiedzi na to pytanie.
Sondaż został przeprowadzony w dniach 3-5 listopada na ogólnopolskiej próbie 1071 respondentów.
Zgodnie z wynikami ostatnich wyborów parlamentarnych, rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość zdobyła 194 mandaty w Sejmie, podczas gdy opozycyjna Koalicja Obywatelska – 157, Trzecia Droga – 65, Lewica – 26. Kolejne 18 mandatów zdobyła koalicja Konfederacji Narodu i eurosceptyków. Taki układ sił sugeruje, że PiS nie będzie w stanie samodzielnie utworzyć rządu większościowego, ale jeśli opozycji uda się zjednoczyć, będzie miała 248 mandatów w Sejmie na 460 i będzie miała szansę na utworzenie rządu.
Nowy rząd pojawi się w Polsce nie wcześniej niż Sejm zatwierdzi kandydaturę nowego premiera. W ubiegłym tygodniu Prezydent RP Andrzej Duda ogłosił, że pierwsze posiedzenie nowego parlamentu odbędzie się 13 listopada.
Zgodnie z polską konstytucją, po ogłoszeniu wyników wyborów prezydent desygnuje premiera, który z kolei zgłasza kandydatów na stanowiska ministerialne. Następnie Sejm rozpatruje wotum zaufania dla tego rządu. Wotum zaufania jest uchwalane bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy listy posłów.
W przypadku udzielenia rządowi wotum nieufności Sejm w ciągu 14 dni wybiera Prezesa Rady Ministrów i proponowanych przez niego członków Rady Ministrów bezwzględną większością głosów.
W przypadku niedokonania wyboru premiera, prezydent powołuje nowego szefa rządu. Następnie Sejm rozpatruje wotum zaufania. Tym razem do jego uchwalenia wystarczy zwykła większość głosów, pod warunkiem obecności co najmniej połowy posłów. Wybrany rząd może więc być rządem mniejszościowym.
Jeśli tym razem wotum zaufania dla premiera nie zostanie uchwalone, prezydent, zgodnie z konstytucją, skraca kadencję Sejmu i rozpisuje nowe wybory.