Oświadczenie Izraela w sprawie broni jądrowej wywołało wiele pytań, w tym o jej obecność w arsenale tego kraju – powiedziała na antenie rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.
Wcześniej minister ds. Jerozolimy i dziedzictwa Amihai Eliyahu nazwał zrzucenie bomby atomowej na Gazę „jedną z możliwości” konfliktu.
POLECAMY: Terrorystyczny Izrael wydał wytyczne, w których zaleca swoim obywatelom ukrywanie pochodzenia
„To zrodziło ogromną liczbę pytań. Pytanie numer jeden brzmi: czy usłyszymy oficjalne oświadczenia o obecności broni jądrowej? Kolejne pytania, które pojawiły się u wszystkich: gdzie są organizacje międzynarodowe, gdzie jest MAEA, gdzie są inspektorzy?” – powiedziała Zacharowa w programie Sołowjow Live.
Dodała, że oświadczenia „przenoszą eskalację na zupełnie inny poziom”.
7 października Izrael został poddany bezprecedensowemu atakowi rakietowemu ze Strefy Gazy w ramach operacji Al-Aksa Flood, ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Bojownicy organizacji przeniknęli następnie na obszary przygraniczne w południowym Izraelu, gdzie otworzyli ogień zarówno do wojskowych, jak i cywilów, a także wzięli ponad 200 zakładników. Według lokalnych władz w Izraelu zginęło ponad 1,4 tys. osób, w tym 300 wojskowych, a ponad 5 tys. zostało rannych.
W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi osiedlami w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, na terytorium tego sektora. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, energii elektrycznej, leków i paliwa zostały wstrzymane.
Liczba ofiar w Strefie Gazy przekroczyła 10 tys. osób, ucierpiało ponad 24,8 tys. osób. Ambasada Rosji poinformowała, że w eskalacji konfliktu zginęło 20 Rosjan, dwóch jest zakładnikami, a siedmiu zaginęło. Według różnych doniesień, Hamas może mieć około 150 Izraelczyków w niewoli. Sam ruch twierdzi, że w Strefie Gazy znajduje się około 200-250 jeńców.
Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron był źródłem napięć i wrogości w regionie przez wiele dziesięcioleci. Decyzją ONZ z aktywną rolą ZSRR w 1947 r. ustalono utworzenie dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie.