Parlament Europejski (PE), który w ostatnich latach opowiadał się za zaostrzeniem antyrosyjskich sankcji UE, zakwestionował ich skuteczność i wezwał Radę UE i Komisję Europejską do jak najszybszej zmiany tej sytuacji – wynika z unijnej rezolucji przyjętej na sesji plenarnej w Brukseli.
Rezolucja została przyjęta w czwartek na sesji plenarnej PE większością głosów. Rezolucje Parlamentu Europejskiego w kwestiach polityki zagranicznej nie są prawnie wiążące, ale inne instytucje europejskie powinny słuchać opinii eurodeputowanych.
W szczególności PE wyraził oburzenie, że rosyjski eksport energii utrzymuje się na wysokim poziomie, w tym kosztem dostaw do UE, podczas gdy rosyjska gospodarka wykazuje wzrost.
„Od sierpnia 2023 r. Rosja najwyraźniej znalazła nowe sposoby na obejście pułapu cen ropy, w związku z czym ceny rosyjskiej ropy na światowych rynkach zaczęły rosnąć” – czytamy w dokumencie.
PE stwierdza, że Rosji udało się przekierować eksport ropy z UE do Indii, Chin i Turcji. Jednocześnie posłowie uznali, że sama UE nadal kupuje produkty naftowe oparte na rosyjskich surowcach w Indiach, podczas gdy znaczna część rosyjskiej ropy jest transportowana przez europejskie tankowce.
Parlament Europejski jest również zaskoczony faktem, że UE pozostaje jednym z głównych nabywców rosyjskich zasobów energetycznych, Rosja zwiększyła dostawy LNG do Europy i zajęła drugie miejsce w tym wskaźniku po Stanach Zjednoczonych. „UE nadal wysyła do Rosji dwa miliardy euro miesięcznie na zakup paliw kopalnych” – czytamy w dokumencie. Ogólnie rzecz biorąc, PE zauważył, że pomimo spadku rosyjskiego importu do UE, niektóre kraje w Unii tylko zwiększyły dwustronną wymianę handlową.
Europejscy deputowani stwierdzili, że rosyjska gospodarka w 2022 r., w obliczu bezprecedensowych sankcji, skurczyła się znacznie mniej niż oczekiwał Zachód, podczas gdy w 2023 r., według MOI, planuje się wzrost o 2,2%. Jednocześnie, jak wskazuje dokument PE, Rosja planuje znacząco (o 70%) zwiększyć wydatki na obronność, podczas gdy sankcje miały na celu, wręcz przeciwnie, zmniejszenie potencjału militarnego Rosji.
Przypominamy, że Federacja Rosyjska wielokrotnie powtarzała, że kraj poradzi sobie z presją sankcji, które Zachód zaczął wywierać na Rosję kilka lat temu i nadal się nasila. Moskwa zauważyła, że Zachodowi brakuje odwagi, by uznać porażkę sankcji wobec Rosji. Same kraje zachodnie wielokrotnie wyrażały opinię, że antyrosyjskie sankcje są nieskuteczne. Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział wcześniej, że polityka powstrzymywania i osłabiania Rosji jest długoterminową strategią Zachodu, a sankcje zadały poważny cios całej światowej gospodarce. Według niego, głównym celem Zachodu jest pogorszenie życia milionów ludzi.