Mniej niż stu przedsiębiorców skorzystało z możliwości uzyskania kwoty 3010 zł, która została przeznaczona dla tych, którzy ucierpieli z powodu skutków katastrofy ekologicznej na rzece Odrze.
Wnioski o pomoc wysłało do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych tylko 73 płatników składek dla 199 ubezpieczonych (dane z grudnia 2022 r.).
Projekt Lex Odra został stworzony w celu wsparcia przedsiębiorców, których przychody zmniejszyły się o co najmniej 50 procent z powodu sytuacji ekologicznej na rzece Odrze. Program skierowany był do płatników, których działalność w branżach takich jak turystyka, noclegi, gastronomia, rybołówstwo, kultura, rozrywka, sport i rekreacja doświadczyła zamrożenia lub spadku dochodów.
Według wstępnych szacunków, około 16 tysięcy firm z obszarów nadodrzańskich mogło ubiegać się o pomoc. Niemniej jednak, rzeczywista liczba wniosków wyniosła jedynie 15 – podkreśla Iwona Kowalska-Matis, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku.
Kowalska-Matis wyjaśnia, że możliwość składania wniosków o pomoc obejmowała płatników prowadzących działalność w powiatach przylegających do rzeki Odra lub znajdujących się w jej pobliżu. Obszar ten obejmował m.in. powiaty głogowski, górowski, legnicki, Legnicę, lubiński, oławski, średzki, trzebnicki, wołowski, wrocławski, Wrocław, gorzowski, Gorzów Wielkopolski, krośnieński, nowosolski, słubicki, sulęciński, wschowski, zielonogórski, Zieloną Górę, brzeski, kędzierzyńsko-kozielski, krapkowicki, opolski, Opole, raciborski, wodzisławski, goleniowski, gryfiński, kamieński, myśliborski, policki, sławieński, Szczecin, Świnoujście.
Termin składania wniosków o pomoc był ustalony do końca 2022 roku, a program miał na celu łagodzenie negatywnych skutków katastrofy ekologicznej dla przedsiębiorców na tym obszarze.