Pod koniec listopada każdego roku staje się jasne, ile karpi trafi do sprzedaży przed zbliżającym się Bożym Narodzeniem. Polska, będąc pierwszym producentem karpia w Europie, obecnie mierzy się z wyzwaniami, które wpływają na ilość dostępnego karpia na rynku. Ostatnia najwyższa produkcja karpia miała miejsce w 2018 roku, kiedy odłowiono imponujące 20,8 tys. ton. W ubiegłym roku ta liczba spadła do około 17 tys. ton, co jest zauważalnym spadkiem.
Wpływ upałów na produkcję karpia
Wpływ na produkcję karpia wywierają różne czynniki, w tym zmiany klimatu. Przedstawiciele branży zauważają, że obecne wyższe temperatury wpływają na cykl hodowlany. Tomasz Puławski z Gospodarstwa Rybackiego Ślesin podkreśla, że tegoroczne upały sprawiły, że wrzesień zastąpił drugi sierpień. To z kolei skutkowało obniżeniem poziomu wody i niedoborami tlenu, co wpłynęło na apetyt karpi. Mimo tych perturbacji hodowla przetrwała.
Mniejszy popyt a niższa produkcja
Niezależnie od warunków atmosferycznych, niższa produkcja karpia ma także swoje źródło w mniejszym popycie. Główny Inspektorat Weterynarii informuje, że po rekordowej ilości niesprzedanego karpia w 2018 roku, hodowcy zbyli jedynie około 16,5 tys. ton, co stanowiło 20,6 proc. produkcji ogólnej.
Stabilizacja cen karpia
Przed zeszłorocznymi świętami Bożego Narodzenia, cena karpia wzrosła o około 30 proc. Producentom tłumaczono to wyższymi kosztami pracy, energii i pasz. W 2023 roku jednak ceny zbóż znacząco spadły, co wpłynęło na cenę karpia. Na chwilę obecną cena detaliczna utrzymuje się na poziomie z ubiegłego roku, czyli 30 zł za kilogram. Niemniej jednak, nie można przewidzieć, ile narzucą pośrednicy i ostateczni sprzedawcy.
Preferowane parametry karpia według klientów
Klienci już teraz zaczynają odwiedzać gospodarstwa rybackie, z nadzieją na znalezienie idealnego karpia na wigilijny stół. Tomasz Puławski podkreśla, że idealna waga karpia to między 1,5 a 2 kg. Klienci, jak pani Agnieszka z Bydgoszczy, zwracają uwagę na wagę karpia, preferując te o wadze półtora kilograma. Ekspert zaleca, aby karp był świeży, o jędrnej skórze, krwisto czerwonych skrzelach i błyszczących oczach.
W obliczu zmian klimatycznych i rynkowych, tegoroczna sprzedaż karpia przed Bożym Narodzeniem w Polsce z pewnością będzie obserwowana z uwagą.