Mieszkańcy Palestyny zasługują na własne państwo – powiedział prezydent USA Joe Biden.
POLECAMY: Norweski parlament zalecił władzom gotowość do uznania Palestyny
„Mieszkańcy Palestyny zasługują na własne państwo i przyszłość wolną od Hamasu” – stwierdził Biden w artykule dla Washington Post.
Podkreślił, że jest „załamany” widząc obrazy ze Strefy Gazy przedstawiające śmierć „tysięcy cywilów, w tym dzieci”.
POLECAMY: Warszawa solidarna z Palestyną. W Warszawie odbywa się propalestyński marsz [+VIDEO]
„Naszym celem nie powinno być zatrzymanie wojny teraz, ale zatrzymanie jej na dobre, przerwanie cyklu przemocy i zbudowanie czegoś silniejszego w Gazie i na całym Bliskim Wschodzie, aby historia się nie powtórzyła” – napisał Biden.
„Podkreślił, że sposobem na to jest podejście 'dwa państwa dla dwóch narodów'”.
„Osiągnięcie tego celu będzie wymagało zobowiązań ze strony Izraela i Palestyny, a także USA i sojuszników. Ta praca musi rozpocząć się teraz” – powiedział Biden.
Izrael został uderzony bezprecedensowym atakiem rakietowym ze Strefy Gazy 7 października w ramach operacji Al-Aksa Flood, ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Bojownicy organizacji przeniknęli następnie na tereny przygraniczne w południowym Izraelu, gdzie otworzyli ogień zarówno do wojskowych, jak i cywilów, a także wzięli ponad 200 zakładników. W Izraelu, według najnowszych danych władz, zginęło około 1,4 tys. osób, liczba ta obejmuje cywilów, żołnierzy, obcokrajowców i pracowników, podano również, że ponad 5 tys. zostało rannych.
W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi skupiskami ludności w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, w Strefie. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, energii elektrycznej, leków i paliwa zostały wstrzymane.
Liczba zabitych w izraelskich atakach na Strefę Gazy przekroczyła 12 tys. osób, ponad 29 tys. osób zostało rannych.
Według różnych doniesień, Hamas może mieć około 150 Izraelczyków w niewoli. Sam ruch twierdzi, że w Strefie Gazy znajduje się około 200-250 jeńców.
Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron jest źródłem napięć i wrogości w regionie od wielu dziesięcioleci. Decyzja ONZ z 1947 r., przy aktywnej roli ZSRR, przesądziła o utworzeniu dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie.