W dniu 22 listopada, Parlament Europejski wyraził swoje stanowisko w kwestii ograniczenia użycia jednorazowych opakowań oraz zmniejszenia ilości odpadów pochodzących z tworzyw sztucznych w ramach Unii Europejskiej. Głosowanie zakończyło się przyjęciem rezolucji większością 426 głosów za, przy 125 głosach przeciwnych i 74 posłów wstrzymujących się od głosu.
Nowe przepisy stanowią istotny krok w walce z nadmierną ilością opakowań jednorazowych i plastikowych odpadów w całej Unii Europejskiej. Poprzez uzgodnione cele redukcyjne, Parlament Europejski wyraźnie określił swoją determinację w zmniejszeniu wpływu opakowań na środowisko oraz promowaniu bardziej zrównoważonych praktyk w gospodarowaniu odpadami.
Nowe przepisy, przyjęte przez Parlament Europejski, mają na celu skoncentrowanie się na ograniczeniu ilości opakowań, zwłaszcza tych wykonanych z tworzyw sztucznych, oraz promowanie działań związanych z recyklingiem i ponownym wykorzystaniem opakowań. W ujęciu czasowym, Parlament Europejski określił konkretne cele redukcji: ogólna redukcja opakowań o 5% do 2030 roku, 10% do 2035 roku, oraz 15% do 2040 roku. Ponadto, zakłada się redukcję opakowań z tworzyw sztucznych o 10% do 2030 roku, 15% do 2035 roku, i 20% do 2040 roku.
W ramach tych działań, Parlament Europejski opowiada się za wprowadzeniem zakazu sprzedaży bardzo lekkich, foliowych opakowań na zakupy (zwanych zrywkami) o grubości poniżej 15 mikronów, z wyjątkiem sytuacji, gdy ich użycie jest uzasadnione względami higienicznymi lub dotyczy podstawowych opakowań żywności sprzedawanej luzem. Dodatkowo, ogranicza się stosowanie niektórych formatów opakowań jednorazowych, takich jak miniaturowe opakowania na produkty toaletowe czy folie termokurczliwe na walizki na lotniskach.
Parlament Europejski zachęca również do opracowania jasnych wymogów dotyczących opakowań wielokrotnego użytku. Przykładowo, sektor gastronomiczny miałby umożliwić konsumentom przynoszenie własnych pojemników na napoje i jedzenie na wynos.
Nowe przepisy mają na celu zapewnienie, aby wszystkie opakowania (z pewnymi wyjątkami) były nadające się do recyklingu. Państwa członkowskie Unii Europejskiej zobowiązane będą do zapewnienia, aby do 2029 roku 90% materiałów z opakowań było zbieranych oddzielnie.
Ważnym aspektem podczas głosowania było stanowisko Parlamentu Europejskiego przeciwko stosowaniu per- i polifluorowanych substancji alkilowych (PFAS) oraz bisfenolu A, tzw. trwałych chemikaliów, w opakowaniach mających kontakt z żywnością.
Te działania Parlamentu Europejskiego stanowią ważny krok w kierunku zmniejszenia wpływu odpadów opakowaniowych na środowisko i zdrowie publiczne, jednocześnie promując zrównoważone praktyki w produkcji i dystrybucji towarów w całej Unii Europejskiej. Wprowadzenie tych przepisów ma na celu stworzenie bardziej zrównoważonego i ekologicznego podejścia do gospodarki opakowaniami.