Dzisiejszego dnia Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zwraca uwagę nie tylko na ryzyko marznących opadów i gołoledzi, ale także na niebezpieczeństwo związane z intensywnymi opadami deszczu i silnym wiatrem. Alerty dotyczące warunków atmosferycznych obowiązują na obszarze całego kraju.
We wczesnych godzinach porannych Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych o przemieszczaniu się strefy marznących opadów deszczu oraz mżawki przez północną i centralną część kraju. Ponadto ostrzegał przed bardzo śliskimi drogami i chodnikami, twierdząc, że sytuacja staje się wyjątkowo niebezpieczna. Dodatkowo, silny wiatr pogarsza warunki podróżowania po drogach.
Ogólnokrajowe alerty pierwszego i drugiego stopnia zostały wydane, aby zwrócić uwagę na istniejące zagrożenia i zachęcić do zachowania ostrożności. Niebezpieczne warunki atmosferyczne stanowią wyzwanie dla kierowców i pieszych na terenie całego kraju, dlatego instytut zaleca śledzenie komunikatów oraz zachowanie szczególnej ostrożności podczas poruszania się na zewnątrz.
Alerty drugiego stopnia przed marznącymi opadami obowiązują w województwach:
- warmińsko-mazurskim, z wyjątkiem zachodnich powiatów (ważne będą do godziny 12:00);
- podlaskim (ważne będą do godziny 15:00);
- mazowieckim poza powiatami: białobrzeskim, przysuskim, szydłowieckim, radomskim, Radom, lipskim, zwoleńskim (ważne będą do godziny 12:00);
- lubelskim poza powiatami: opolskim, kraśnickim, janowskim, biłgorajskim, zamojskim, Zamość, tomaszowskim (ważne będą do godziny 15:00).
Z kolei ostrzeżenia pierwszego stopnia przed opadami marznącymi wydano dla województw:
- łódzkiego z wyjątkiem powiatów zachodnich (ważne będą do godziny 12:00);
- mazowieckiego w powiatach: białobrzeskim, przysuskim, szydłowieckim, radomskim, Radom, lipskim i zwoleńskim (ważne będą do godziny 12:00);
- świętokrzyskiego (ważne będą do godziny 12:00);
- śląskiego (ważne będą do godziny 12:00);
- lubelskiego, w południowych powiatach (ważne będą do godziny 15:00);
- małopolskiego (ważne będą do godziny 20:00);
- podkarpackiego (ważne będą do godziny 20:00).
Drugi stopnień alertów przed silnym wiatrem został wydany dla województw:
- pomorskiego (powiaty: pucki, wejherowski, lęborski, słupski, Słupsk);
- zachodniopomorskiego (powiaty: sławieński, koszaliński, Koszalin, kołobrzeski, gryficki, kamieński, Świnoujście);
- śląskiego (powiaty: żywiecki, bielski, Bielsko-Biała);
- małopolskiego (powiatów: tatrzański, nowotarski, Nowy Sącz nowosądecki, gorlicki);
- podkarpackiego (powiaty: bieszczadzki, leski, sanocki, Krosno, krośnieński, jasielski).
Na Pomorzu i Pomorzu Zachodnim alerty będą w mocy do godziny 10:00 w piątek, a w pozostałych regionach zaczną obowiązywać dziś o godzinie 15:00 i stracą ważność o 12:00 w piątek.
Ponadto, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) ogłosił alerty pierwszego stopnia związane z silnym wiatrem obejmujące cały kraj, z wyjątkiem obszarów, na które nałożono alerty wyższego stopnia. Na terenie Pomorza, Pomorza Zachodniego oraz Warmii i Mazur ostrzeżenia będą obowiązywać do godziny 22:00 dzisiejszego dnia. Natomiast dla regionów Ziemi Lubuskiej, Wielkopolski, Podlasia i Kujaw przewidziano ostrzeżenia obowiązujące do godziny 2:00 w piątek. W obszarze Lubelszczyzny, Podkarpacia, Małopolski, Ziemi Świętokrzyskiej, Śląska i Opolszczyzny ostrzeżenia będą ważne od godziny 15:00 dzisiaj do godziny 6:00 rano w piątek.
Ostrzeżenia dotyczące intensywnych opadów deszczu zostały również wydane przez Instytut. Alerty pierwszego stopnia obowiązują w województwach: zachodniopomorskim (dotyczą powiatów: łobeski, świdwiński, białogardzki, drawski, szczecinecki), pomorskim (z wyłączeniem powiatów: słupskiego, Słupsk, lęborskiego, wejherowskiego, puckiego) oraz warmińsko-mazurskim (w zakresie powiatów: elbląski, Elbląg, braniewski, lidzbarski, bartoszycki, olsztyński, Olsztyn, ostródzki, iławski). Te ostrzeżenia pozostaną w mocy do godziny 9:00 w piątek.
IMGW apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności na tych obszarach, ponieważ warunki atmosferyczne mogą być niebezpieczne dla mieszkańców i podróżujących. Ruch uliczny może być utrudniony, a działania zapobiegawcze zalecane są dla zapewnienia bezpieczeństwa publicznego. Dodatkowe informacje będą dostępne na bieżąco na stronach instytutu oraz lokalnych mediach.