Urzędnik ministerstwa zdrowia w Strefie Gazy powiedział, że indonezyjski szpital w mieście Gaza został przekształcony z centrum medycznego w „masowy grób” – podała amerykańska stacja CNN.
POLECAMY: Izrael odmówił współpracy z MTK w sprawie Palestyny
„(Szpital – red.) z centrum usług medycznych (zamienił się – red.) w masowy grób” – powiedział rzecznik kanałowi telewizyjnemu.
Odnosząc się do szefa działu pielęgniarskiego szpitala, rzecznik powiedział, że „wszystkie oddziały mają” ciała i wiele osób straciło życie z powodu braku zaopatrzenia. Dodał, że przed kostnicami znajduje się 60 ciał, które zostaną pochowane na dziedzińcach szpitala.
POLECAMY: Iran złoży pozew w MTK przeciwko Izraelowi w związku ze zbrodnią ludobójstwa
Stacja telewizyjna otrzymała wiadomość od dziennikarza próbującego znaleźć schronienie, który poinformował ze szpitala, że „sytuacja jest bardzo trudna”.
Konflikt między Izraelem a Hamasem
Konflikt palestyńsko-izraelski jest związany z interesami terytorialnymi stron i od wielu dziesięcioleci jest źródłem napięć i walk w regionie. Decyzją ONZ z aktywną rolą ZSRR w 1947 r. ustalono utworzenie dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie.
Nowa runda konfrontacji rozpoczęła się po tym, jak siły Hamasu ze Strefy Gazy ostrzelały państwo żydowskie rano 7 października i przeniknęły do obszarów przygranicznych na południu, gdzie otworzyły ogień zarówno do wojskowych, jak i cywilów oraz wzięły zakładników.
W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni od ataku IDF przejęły kontrolę nad wszystkimi osiedlami w pobliżu granicy i rozpoczęły naloty na cele, w tym cele cywilne, w enklawie. Ponadto Tel Awiw ogłosił całkowitą blokadę Strefy Gazy: wstrzymano dostawy wody, żywności, energii elektrycznej, leków i paliwa.
Liczba ofiar w Strefie Gazy przekroczyła 13 tysięcy, ucierpiało ponad 31 tysięcy osób. W Izraelu zginęło ponad 1,4 tys. osób.