Analiza wpływu imigracji na wzrost przestępczości stanowi wyzwanie, głównie z powodu braku dostępu do kompleksowych danych liczbowych w większości krajów, z uwagi na nieujawnianie ich przez władze lub prowadzenie ich jedynie w imię poprawności politycznej. Pewne wskazówki na temat tego zagadnienia można czerpać z danych dotyczących obcokrajowców przebywających w aresztach i odbywających kary w zakładach karnych, jednak i te informacje bywają mylące, ze względu na fakt, że część skazanych zdobyła obywatelstwo kraju, w którym aktualnie przebywa, co powoduje, że osoby z podwójnym obywatelstwem nie są uwzględniane w statystykach, jak ma to miejsce np. we Francji.
POLECAMY: Kępno: Zatrzymanie na drodze ekspresowej. Ukrainiec przewoził nielegalnych imigrantów
Portal „Atlantico” skorzystał z danych statystycznych z Danii, gdzie Instytut Statystyczny (ISD) analizuje informacje dotyczące przestępstw i wykroczeń na podstawie centralnego rejestru policyjnego, przekazywanych 1 lutego każdego roku.
Dzięki transparentności danych liczbowych z Danii, francuska demograf, zajmująca się kwestiami migracyjnymi, Michèle Tribalat, podjęła próbę analizy wpływu migrantów na wzrost przestępczości. Kryterium uznania kogoś za imigranta obejmuje jedynie osoby urodzone za granicą, których obydwaj rodzice są obcokrajowcami. Natomiast osoby urodzone już w Danii nazywane są „potomkami”.
Z danych wynika, że jeszcze w latach 80. ślady zagranicznej imigracji w statystykach przestępczości były minimalne. W 1990 roku 97% mieszkańców było pochodzenia duńskiego. Jednak do 2023 roku odsetek ludności obcego pochodzenia wzrósł do 15,4% (w 2010 roku wynosił 9,8%, a w 2000 roku 7,1%).
Statystyki osób skazanych za przestępstwa przeciwko kodeksowi karnemu, przepisom ruchu drogowego lub innym przepisom umożliwiają identyfikację pochodzenia w Danii. W 2008 roku okazało się, że „potomkowie” migrantów spoza Europy są 3,4 razy liczniejsi wśród osób uznanych za winnych przestępstw lub wykroczeń niż średnia w całej populacji Danii. W przypadku imigrantów wskaźnik ten wynosi od 1,4 do 1,6 razy więcej.
Statystyki ukazują, że ten odsetek rośnie w młodszych grupach wiekowych. Niemniej jednak, we wszystkich grupach wiekowych imigranci spoza Europy są bardziej skłonni do przestępstw niż rdzenni Duńczycy, a różnica ta jest najbardziej zauważalna w przedziale wiekowym 30–49 lat, gdzie wskaźnik ten jest od 40 do 60 proc. wyższy.