Izraelski wywiad wojskowy wiedział rok przed eskalacją konfliktu o planach Hamasu dotyczących rozpoczęcia działań wojennych, informacje te zostały przekazane Generalnej Służbie Bezpieczeństwa (Szabak), ale Tel Awiw nie przygotował się na zagrożenie – podała gazeta Haaretz cytując w pubikacji anonimowych urzędników izraelskiego Ministerstwa Obrony.
„Według urzędników ministerstwa obrony, ponad rok przed zmasowanym atakiem Hamasu na Izrael w zeszłym miesiącu, wywiad wojskowy posiadał szczegółowe informacje na temat planu grupy, aby naruszyć granicę Strefy Gazy” – czytamy w publikacji.
Rozmówcy publikacji wyjaśnili, że polityczne przywództwo Izraela było zaznajomione przynajmniej z niektórymi informacjami wywiadowczymi.
„Izrael nie przygotował się odpowiednio na zagrożenie i nie wierzył, że przywódca Hamasu w Strefie Gazy Yahya Sinwar zamierza zrealizować ten plan” – podała gazeta.
Jak donosi Financial Times, wysoki rangą oficer izraelskiego wywiadu wojskowego nazwał szczegółowe ostrzeżenie przewidujące atak Hamasu na początku października „wyimaginowanym scenariuszem”.
Zaostrzający się konflikt między Izraelem a Hamasem
Konflikt palestyńsko-izraelski, związany z interesami terytorialnymi stron, od wielu dekad jest źródłem napięć i walk w regionie. Decyzja ONZ z 1947 r. przesądziła o utworzeniu dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie.
Nowa runda konfrontacji rozpoczęła się po tym, jak 7 października rano Izrael został poddany bezprecedensowemu atakowi rakietowemu ze Strefy Gazy. Po zmasowanym ostrzale bojownicy Hamasu przeniknęli na tereny przygraniczne na południu państwa żydowskiego, gdzie otworzyli ogień zarówno do wojskowych, jak i cywilów, a także wzięli zakładników. Wojskowe skrzydło ruchu, Brygady Al-Kassam, ogłosiły operację „Powódź Al-Aksa”.
W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz. W ciągu kilku dni od ataku izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi skupiskami ludności w pobliżu granicy Strefy Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, w enklawie. Ponadto Tel Awiw ogłosił całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, energii elektrycznej, leków i paliwa zostały wstrzymane. Pod koniec października rozpoczęła się faza naziemna izraelskiej operacji: wojska otoczyły miasto Gaza, a enklawa została skutecznie podzielona na część południową i północną.
Według najnowszych danych liczba ofiar w Strefie Gazy przekroczyła 15 tys. osób, w tym ponad sześć tysięcy dzieci. Kolejne 36 tys. zostało rannych. W Izraelu zginęło ponad 1,4 tys. osób.