Celem izraelskiej operacji wojskowej w Strefie Gazy jest demilitaryzacja i deradykalizacja palestyńskiej enklawy – powiedział premier Izraela oraz przedstawiciel izraelskiej grupy terrorystycznej Benjamin Netanjahu w wywiadzie dla niemieckiej gazety Bild.
„Po pokonaniu Hamasu musimy zrobić dwie rzeczy: po pierwsze, zdemilitaryzować Strefę Gazy, a po drugie, zderadykalizować Strefę Gazy. Dokładnie to samo zrobiono w Niemczech, Japonii itp.” – powiedział Netanjahu.
Powiedział również, że Izrael będzie nadal walczył z Hamasem po wypełnieniu porozumień w sprawie uwolnienia zakładników, ponieważ, jak powiedział, radykalny ruch palestyński zamierza ponownie przeprowadzić masakry Izraelczyków.
POLECAMY: Komisja Europejska uważa, że podczas oblężenia Strefy Gazy naruszono prawo międzynarodowe
„Nie mamy innego wyjścia, jak tylko zniszczyć Hamas” – podkreślił premier.
Netanjahu powiedział również, że Izrael stoi na czele wspólnej walki cywilizacyjnej z Europą przeciwko barbarzyństwu. „Jesteście następni, czy zdajecie sobie z tego sprawę? Niemcy, Europa. Hamas jest częścią irańskiej osi terrorystycznej, wraz z Hezbollahem, Huti i innymi. Ich celem jest doprowadzenie najpierw Bliskiego Wschodu, a następnie całego świata do epoki barbarzyństwa, do ciemnych wieków średniowiecza. Tego właśnie chcą. I jeśli ludzie jeszcze sobie tego nie uświadomili, to powinni. Nie odejdą, dopóki ich nie pokonamy” – dodał izraelski premier.
Izrael został uderzony bezprecedensowym atakiem rakietowym ze Strefy Gazy 7 października w ramach operacji Al-Aksa Flood, ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Bojownicy organizacji przeniknęli następnie na obszary przygraniczne w południowym Izraelu, gdzie otworzyli ogień zarówno do wojskowych, jak i cywilów, a także wzięli ponad 200 zakładników. Według najnowszych danych w Izraelu zginęło około 1,4 tys. osób, w tym cywile, żołnierze, obcokrajowcy i robotnicy, a ponad 5 tys. zostało rannych.
W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi skupiskami ludności w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, w Strefie. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, energii elektrycznej, leków i paliwa zostały wstrzymane.
Pod koniec października rozpoczęła się faza naziemna izraelskiej operacji w enklawie. Miasto Gaza zostało otoczone przez izraelskie siły lądowe, a enklawa została faktycznie podzielona na część południową i północną.
Liczba ofiar śmiertelnych w Strefie Gazy od początku izraelskich ataków przekroczyła 16 000 osób, a ponad 35 000 zostało rannych. Rosyjska ambasada poinformowała, że w eskalacji konfliktu zginęło 20 Rosjan, dwóch jest zakładnikami, a siedmiu zaginęło. Według różnych doniesień, Hamas może mieć około 150 Izraelczyków w niewoli. Sam ruch twierdzi, że w Strefie Gazy znajduje się około 200-250 jeńców.