Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o kontynuacji obowiązywania drugiego i trzeciego stopnia alarmowego na terenie całej Polski, skoncentrowanych na kwestiach związanych z cyberbezpieczeństwem. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa podkreśla, że te środki mają głównie stanowić sygnał dla służb, wskazując, że muszą być stale gotowe do podjęcia skutecznych działań.
Wydane przez premiera Mateusza Morawieckiego zarządzenia obejmują wprowadzenie trzeciego stopnia CHARLIE-CRP oraz drugiego stopnia BRAVO na obszarze całego kraju. Dodatkowo, drugi stopień alarmowy BRAVO zostaje przedłużony w kontekście polskiej infrastruktury energetycznej poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Owa decyzja została przekazana publiczności poprzez oficjalne oświadczenie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
W komunikacie zaznaczono, że zarządzenie premiera przewiduje utrzymanie stopni alarmowych do 28 lutego 2024 roku. To przedłużenie terminu zostało podjęte po wcześniejszym podpisaniu podobnego zarządzenia przez premiera 31 sierpnia. Podkreślono również, że stopnie alarmowe mają pełnić rolę sygnału dla służb, informując je o konieczności zachowania stałej gotowości do działań, zwłaszcza w kontekście zagrożeń związanych z cyberprzestrzenią.
Stopnie alarmowe przedłużone. Co oznaczają?
Charlie CRP jest uruchamiany, gdy istnieje potwierdzone ryzyko ataku terrorystycznego w cyberprzestrzeni lub gdy pojawiają się wiarygodne informacje o planowanym takim działaniu. To trzeci stopień alarmowy spośród czterech, które służą do oceny zagrożenia. Po jego aktywacji administracja przeprowadza przegląd dostępnych zasobów do obrony i wprowadza plany zapewniające kontynuację funkcjonowania w przypadku ewentualnego ataku.
W przypadku stopnia alarmowego BRAVO, drugiego stopnia w tej skali, istnieje zwiększone, ale przewidywalne zagrożenie atakiem terrorystycznym. Informacja o potencjalnym zagrożeniu jest dostępna służbom, co wymaga szczególnej czujności ze strony administracji publicznej.
Ten stopień alarmowy skutkuje również konkretnymi działaniami ze strony funkcjonariuszy, którzy są zobowiązani do noszenia kamizelek kuloodpornych i długiej broni. Dodatkowo, alarm BRAVO zakazuje dostępu osobom postronnym do placówek oświatowych, takich jak przedszkola, szkoły czy uczelnie.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa podkreśla, że aktywacja alertów to nie tylko zadanie dla administracji, ale również dla obywateli. Służby zachęcają do zachowania czujności i zgłaszania podejrzanych zdarzeń w celu zapewnienia bezpieczeństwa kraju.
Jeden komentarz
2 tygodniowy pseudo-premier może sobie ogłaszać, że ma majtki z napisem konstytucja. Za późno się wziął do pracy. A jak tam on vitro? A jak tam jego dzieci co ma z pracownica banku WBK?