Izrael nadal nie przyznał Wysokiemu Komisarzowi ONZ ds. Praw Człowieka Volkerowi Türkowi dostępu do kraju, Strefy Gazy i Zachodniego Brzegu, a taka wizyta jest kluczowa dla zwalczania dezinformacji, powiedziała na briefingu w Genewie Ravina Shamdasani, rzeczniczka Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (OHCHR).
POLECAMY: ONZ OHCHR wzywa Izrael do zaprzestania arbitralnych zatrzymań w Gazie
„Izrael nie przyznał jeszcze Wysokiemu Komisarzowi dostępu do Strefy Gazy i Zachodniego Brzegu. Taka wizyta jest niezbędna do niezależnej weryfikacji wielu zarzutów usłyszanych podczas tego konfliktu. Pomogłoby to w zwalczaniu dezinformacji” – powiedziała.
Wcześniej informowano, że 10 listopada władze Izraela nie pozwoliły szefowi Biura Wysokiego Przedstawiciela ONZ odwiedzić tego kraju i okupowanych terytoriów palestyńskich podczas jego pięciodniowej wizyty na Bliskim Wschodzie.
7 października Izrael został poddany bezprecedensowemu atakowi rakietowemu ze Strefy Gazy w ramach operacji „Potop Al-Aksa” ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Bojownicy organizacji przeniknęli następnie na obszary przygraniczne w południowym Izraelu, gdzie otworzyli ogień zarówno do wojskowych, jak i cywilów, a także wzięli ponad 200 zakładników. W Izraelu, według najnowszych danych władz, zginęło około 1,4 tys. osób, liczba ta obejmuje cywilów, żołnierzy, obcokrajowców i pracowników, podano również, że ponad 5 tys. zostało rannych.
W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi osiedlami w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, w Strefie. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, energii elektrycznej, leków i paliwa zostały wstrzymane.
Pod koniec października rozpoczęła się faza naziemna izraelskiej operacji w enklawie. Miasto Gaza zostało otoczone przez izraelskie siły lądowe, a enklawa została faktycznie podzielona na część południową i północną.
Liczba ofiar śmiertelnych w Strefie Gazy od początku izraelskich ataków przekroczyła 16 000 osób, a ponad 35 000 zostało rannych. Rosyjska ambasada poinformowała, że w eskalacji konfliktu zginęło 20 Rosjan, dwóch jest zakładnikami, a siedmiu zaginęło. Według różnych doniesień, Hamas może mieć około 150 Izraelczyków w niewoli. Sam ruch twierdzi, że w Strefie Gazy znajduje się około 200-250 jeńców.