Nowa kategoria pacjentów została uprawniona do korzystania z usług medycznych, takich jak wizyty lekarskie czy hospitalizacja, bez konieczności oczekiwania w kolejce. Zmiany w przepisach zostały przegłosowane podczas nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz kilku innych ustaw, a te zmiany są już obowiązujące.
Najistotniejszą modyfikacją wprowadzoną przez nowelizację jest uruchomienie Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Ten fundusz umożliwia szybkie przyznawanie odszkodowań za zdarzenia medyczne, które miały miejsce w szpitalach. Dodatkowo, zaktualizowano listę osób uprawnionych do korzystania z priorytetowej opieki zdrowotnej, poszerzając ją o 15 nowych grup.
POLECAMY: Sąd: Przychodnia ma obowiązek zapewnić pacjentowi realny kontakt telefoniczny z rejestracją
Nowe grupy uprawnionych obejmują osoby, które otrzymały świadczenie kompensacyjne i posiadają oficjalne potwierdzenie prawomocnej decyzji w tej sprawie. Osoby te mają prawo do korzystania z usług medycznych bez konieczności oczekiwania w kolejce przez okres do pięciu lat od daty wydania zaświadczenia. Aby otrzymać to świadczenie kompensacyjne, ZUS wymaga od nauczycieli minimum 20 lat pracy nauczycielskiej w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć.
Przepis brzmi enigmatycznie: do listy uprawnionych dopisano „osoby, które legitymują się zaświadczeniem, o którym mowa w art. 67zb ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, przez okres wskazany w tym zaświadczeniu, nie dłużej niż 5 lat od dnia wydania zaświadczenia”.
W praktyce chodzi o osoby, którym przyznano świadczenie kompensacyjne, a decyzja w sprawie stała się prawomocna i które otrzymały potwierdzające to zaświadczenie. Z przepisów wynika, że prawo do świadczeń poza kolejnością mają w okresie pięciu lat od przyznania świadczenia.
Pełna lista 15 grup uprawnionych do korzystania z opieki zdrowotnej bez konieczności oczekiwania w kolejce, zgodnie z nowymi przepisami, obejmuje:
- Kobiety w ciąży,
- Osoby do 18 roku życia z ciężkimi i nieodwracalnymi upośledzeniami lub nieuleczalnymi chorobami zagrażającymi życiu,
- Osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,
- Inwalidzi wojenni i wojskowi,
- Żołnierze zastępczej służby wojskowej,
- Cywilne niewidome ofiary działań wojennych,
- Kombatanci,
- Działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z powodów politycznych,
- Osoby deportowane do pracy przymusowej,
- Uprawnieni żołnierze lub pracownicy z uszczerbkiem na zdrowiu co najmniej 30%,
- Weterani poszkodowani z uszczerbkiem na zdrowiu co najmniej 30%,
- Dawcy krwi z co najmniej 3 donacjami,
- Żołnierze zawodowi, korzystający ze świadczeń w podmiotach leczniczych pod nadzorem Ministerstwa Obrony Narodowej,
- Żołnierze pełniący terytorialną służbę wojskową, korzystający ze świadczeń w podmiotach leczniczych pod nadzorem Ministerstwa Obrony Narodowej,
- Osoby legitymujące się zaświadczeniem o świadczeniu kompensacyjnym, o którym mowa w art. 67zb ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.