Węgry utrzymują swój sprzeciw wobec wypłaty refundacji dla krajów Unii Europejskiej, które dostarczają Ukrainie broń poprzez Europejski Instrument na rzecz Pokoju (EPF). Blokada wynika z żądania gwarancji ze strony Ukrainy.
POLECAMY: Węgierski MSZ nie zatwierdził udzielenia Ukrainie „pomocy” w wysokości 500 mln euro
Według nieoficjalnych doniesień, Budapeszt domaga się od Ukrainy zapewnienia gwarancji, że węgierski bank OTP Bank, który niegdyś został usunięty z listy podmiotów uznanych za sponsorujące wojnę, nie zostanie ponownie uwzględniony na tej liście.
POLECAMY: Orban: Ukraina nie jest gotowa na rozmowy o członkostwie w UE
Chociaż Ukraina wcześniej wykreśliła ten bank z listy, nie udziela obecnie Węgrom żądanej gwarancji. Ambasador Polski przy UE, Andrzej Sadoś, potwierdził te informacje, podkreślając, że Polska, jako kraj członkowski, dostarcza Ukrainie najwięcej uzbrojenia, co skutkuje najwyższymi zwrotami z EPF wśród państw członkowskich.
POLECAMY: Szijjártó: Prawie wszyscy ministrowie spraw zagranicznych UE przyznali, że są zmęczeni Ukrainą
Europejski Instrument na rzecz Pokoju, utworzony w 2021 roku, jest instrumentem pozabudżetowym, mającym na celu zwiększanie zdolności UE do zapobiegania konfliktom, budowania pokoju i wzmacniania bezpieczeństwa międzynarodowego. Przez ostatnie 20 miesięcy był wykorzystywany do zwrotu kosztów dostaw broni na Ukrainę państwom członkowskim.
W przypadku Polski obecnie chodzi o zwrot ponad 800 milionów euro w ramach EPF. W maju bieżącego roku ukraińska Narodowa Agencja ds. Zapobiegania Korupcji wpisała węgierski bank OTP na listę międzynarodowych sponsorów wojny z powodu kontynuowania przez niego działalności w Rosji. Grupa OTP to największy bank komercyjny na Węgrzech i jeden z liderów w regionie Europy Środkowo-Wschodniej w dziedzinie usług finansowych.