Centralne Biuro Antykorupcyjne CBA) wkroczyło do siedziby Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) – donosi Interia.
Na stanowisku szefa RARS od 2021 roku znajduje się Michał Kuczmierowski, bliski współpracownik premiera Mateusza Morawieckiego oraz były członek zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
Informacje uzyskane przez Interię wskazują, że funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego przeprowadzają czynności procesowe w siedzibie Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych pod nadzorem prokuratora.
„Z uwagi na dobro toczącego się postępowania, na tym etapie czynności nie udzielamy szczegółowych informacji w tej sprawie” – przekazał rzecznik prasowy CBA Robert Sosik.
W związku z doniesieniami portal Interia poinformowała, że próbował nawiązać kontakt z dyrektorem Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, Michałem Kuczmierowskim. Pomimo intensywnych prób kontaktu portalowi nie udało skontaktować telefonicznie z dyrektorem RARS.
O przebiegu kontroli po godzinie 12 poinformował poseł Koalicji Obywatelskiej, Michał Szczerba. Jak zaznaczył w mediach społecznościowych, działania w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych trwają od rana, a do chwili obecnej funkcjonariusze zabezpieczyli komputery w siedzibie Agencji.
„Próba uwiarygodnienia służb na ostatniej prostej? Sprzątanie dowodów? Mam nadzieję, że nie znikną. A płytki nie popękają jak w śledztwie Pegasusa. Ekipa premiera Mateusza Morawieckiego od początku pandemii czuła się tam ostentacyjnie bezkarnie!” – stwierdził parlamentarzysta KO.
Agencja Rezerw Strategicznych, bezpośrednio podlegająca premierowi, została utworzona w lutym 2021 r. na mocy ustawy dotyczącej rezerw strategicznych. Jej działalność znajduje się w zakresie kompetencji Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a nad nią czuwa osobiście premier. Na jej czele od początku stoi Michał Kuczmierowski, zaufany współpracownik Mateusza Morawieckiego i były kandydat do Sejmu z ramienia PiS w okręgu siedleckim, choć nie uzyskał mandatu.
Agencja ma szerokie kompetencje, obejmujące m.in. obsługę punktów szczepień przeciw COVID-19, prowadzenie tymczasowych szpitali w czasie pandemii oraz dostarczanie sprzętu diagnostycznego. Podczas wojny na Ukrainie Agencja zajmowała się transportem wojskowym i budową miasteczek kontenerowych dla wewnętrznych migrantów.
Według informacji „Gazety Wyborczej” w zeszłym roku Agencja, na polecenie premiera Morawieckiego, wydała szybko 200 mln złotych na zakup sprzętu do wypożyczalni dla osób niepełnosprawnych, bez przetargu i bez ujawnienia listy zakupów. Dodatkowo, w celu uniknięcia problemów finansowych, Agencja sprzedała kilkadziesiąt milionów szczepionek przeciw COVID-19 za granicę.
Michał Kuczmierowski, szef RARS, podkreślił, że Agencja przeszła liczne kontrole, w tym NIK i CBA, które zakończyły się pozytywnie, bez stwierdzenia istotnych nieprawidłowości. Mimo krytyki, Kuczmierowski nie planuje rezygnacji ze stanowiska, zamierzając pozostać na stanowisku prezesa RARS do czasu ewentualnego odwołania.