Portal Legaartis donosi, że ostateczna wersja nowelizacji dyrektywy dotyczącej budynków prawdopodobnie zostanie ukończona w bieżącym roku, a następnie przyjęta przez instytucje Unii Europejskiej. Zgodnie z aktualnym projektem, planuje się wprowadzenie zakazu instalowania pieców opalanych paliwami kopalnymi, w tym również pieców na gaz ziemny, w nowo budowanych budynkach w okresie między 2028 a 2030 rokiem.
Dodatkowo, portal podaje, że według tego projektu, w latach 2035-2040 zakaz ten miałby zostać rozszerzony na istniejące budynki, które przechodzą przez gruntowny remont, obejmujący wymianę systemu ogrzewania.
Zakaz pieców gazowych w UE?
Planowane jest ograniczenie instalacji pieców opalanych paliwami kopalnymi, które dotychczas pełniły rolę głównego źródła ciepła w domach. Zamiast tego, takie piece mogą być stosowane wyłącznie jako uzupełniające, aktywowane jedynie w czasie szczytowego zapotrzebowania na energię. Ta propozycja ma wpływ na nowe budynki oraz potencjalnie na te, które przechodzą gruntowne remonty obejmujące modernizację termiczną i zmianę systemu ogrzewania.
Gaz, który był traktowany jako przejściowe paliwo w procesie transformacji energetycznej, teraz znalazł się pod nadzorem, zwłaszcza po wydarzeniach związanych z wojną na Ukrainie. Unia Europejska zmienia podejście, starając się szybciej redukować zależność od rosyjskiego gazu. Plan zakłada, że kraje, które miały przesiąść się z węgla na gaz, mogą teraz pozostać przy węglu przez dłuższy czas, z zamiarem przeniesienia się na odnawialne źródła energii w przyszłości.
Negocjacje nad ostatecznym kształtem dokumentu, który zostanie przyjęty w bieżącym roku, wciąż trwają. Nowe przepisy stanowią element pakietu Fit for 55, będącego kluczowym elementem Europejskiego Zielonego Ładu. Ich celem jest redukcja emisji CO2 o co najmniej 55% do 2030 roku w porównaniu do poziomu z 1990 roku, a także zapewnienie, że 40% energii będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych do tego samego terminu.