Minister sprawiedliwości i prokurator Generalny Adam Bodnar powołał nowych członków Krajowej Rady Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym. Poinformował o tym w piątek na platformie X.
Prokurator Ewa Wrzosek w Krajowej Radzie Prokuratorów
„Dziś powołałem prokuratorów – Iwonę Palkę, Ewę Wrzosek, Małgorzatę Szeroczyńską, Cezarego Maja i Roberta Wypycha do działającej przy Prokuratorze Generalnym Krajowej Rady Prokuratorów. Serdecznie Państwu gratuluję i życzę powodzenia w realizacji nowej funkcji” – napisał minister sprawiedliwości i prokurator generalny na swoim profilu na platformie X (dawniej Twitter).
POLECAMY: Bodnar: Neosędzia powołany przez neoKRS nie może zostać uznany za niezawisłego
Problemy Ewy Wrzosek z poprzednią władzą
Warto przypomnieć, że Ewa Wrzosek została zawieszona w wykonywaniu obowiązków służbowych w grudniu 2022 roku. Podjęto również postępowanie dyscyplinarne i złożono wniosek do Sądu Najwyższego o uchylenie jej immunitetu.
Jednak do chwili obecnej Wrzosek nie została jeszcze oskarżona w ramach postępowania dyscyplinarnego ani nie utraciła immunitetu. Sprawy te nadal są w toku.
Podstawą wniosków były zarzuty, jakie Prokuratura Regionalna w Szczecinie chce przedstawić prokurator Wrzosek. Obejmują one „udzielanie osobom nieuprawnionym informacji z toczącego się postępowania, zaniedbywanie obowiązków służbowych oraz zaangażowanie się w działalność polityczną”. Chodzi o dwa przypadki wypadków autobusów w Warszawie, które miały miejsce podczas kampanii prezydenckiej w 2020 roku. Pierwszy z nich miał miejsce niedaleko mostu im. Grota-Roweckiego, skutkując śmiercią jednej osoby. Kierowca autobusu został wtedy oskarżony o prowadzenie pojazdu po zażyciu narkotyków. Według informacji prokuratury, Michał D., pełniący funkcję Dyrektora Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy, korzystając z znajomości z prokurator Wrzosek, oczekiwał, że ta poinformuje go o postępach w śledztwie dotyczącym wypadku.
Według szczecińskiej prokuratury, nie mając bezpośredniego dostępu do sprawy, Wrzosek pozyskiwała informacje o postępowaniu od swojej znajomej prokurator M. i przekazywała je Michałowi D.
Ewa Wrzosek jest członkiem Stowarzyszenia Prokuratorów „Lex Super Omnia”. W kwietniu 2016 roku została szefową Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów, ale po trzech miesiącach została odwołana. Oficjalnym powodem było słabe wyniki jednostki.
W styczniu 2021 roku prokurator została przeniesiona do prokuratury w Śremie w województwie wielkopolskim.
To prokurator Wrzosek wszczęła śledztwo dotyczące wyborów prezydenckich w 2020 roku, związane z pandemią. Śledztwo to zostało szybko umorzone.
Pod koniec października Wrzosek została przywrócona do wykonywania obowiązków służbowych.
POLECAMY: Bodnar podejmuje pierwsze kroki w sprawie neosędziów. NeoKRS jest oburzony
Kto wchodzi w skład Krajowej Rady Prokuratorów:
– Prokuratora Krajowego;
– 4 przedstawicieli wybranych przez zebranie prokuratorów Prokuratury Krajowej, w tym co najmniej jednego wykonującego czynności w Departamencie do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji oraz jednego wykonującego czynności w Departamencie do Spraw Wojskowych;
– przedstawiciela wybranego przez zebranie prokuratorów Instytutu Pamięci Narodowej;
– przedstawicieli wybranych przez zgromadzenia prokuratorów w prokuraturach regionalnych – po jednym z każdej prokuratury regionalnej;
– 5 prokuratorów powołanych przez Prokuratora Generalnego, w tym co najmniej jednego w stanie spoczynku.
To właśnie tych przedstawicieli powołał Adam Bodnar. To również Minister Sprawiedliwości pełni funkcję przewodniczącego KRP jako Prokurator Generalny.
Powołani prokuratorzy to członkowie lub osoby związane ze Stowarzyszeniem Prokuratorów „Lex super omnia”. Statutowymi celami stowarzyszenia jest przede wszystkich wsparcie działań podejmowanych dla urzeczywistniania zasad demokratycznego państwa prawnego, ale także ochrona autorytetu zawodu prokuratora czy prowadzenie działań zapewniającym prokuratorom niezależność oraz autonomię w podejmowaniu decyzji.
Prokurator Iwona Palka, obecnie przebywająca na emeryturze, w przeszłości zajmowała stanowisko szefowej prokuratury apelacyjnej w Katowicach. Kobieta była poddana postępowaniu dyscyplinarnemu z powodu swojej wypowiedzi na temat awansu jednej z asesorek prokuratorskich, która szybko przeszła trzy stopnie kariery. Wówczas ówczesna liderka Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach, do której trafiła wspomniana asesorka, nazwała to patologią.
Prokurator Małgorzata Szeroczyńska również jest związana z organizacją „Lex super omnia”. W jej przypadku miało miejsce postępowanie dyscyplinarne związane z felietonem dotyczącym koniecznych zmian w prokuraturze. Na co dzień pracuje w Prokuraturze Rejonowej w Żyrardowie.
Prokurator Cezary Maj zajmuje stanowisko w Prokuraturze Regionalnej w Lublinie i, podobnie jak wcześniej wymienieni, jest członkiem Stowarzyszenia „Lex super omnia”. Również prokurator Robert Wypych z Prokuratury Okręgowej w Częstochowie został powołany do tego stowarzyszenia. W jego przypadku wszczęto postępowanie dyscyplinarne z powodu jego wypowiedzi dotyczących pandemii Covid-19, gdzie wskazywał na chaos oraz brak procedur dla prokuratorów związanych z bezpieczeństwem pracy w czasie pandemii.
Jeden komentarz
Kiedy p. Bodnar wyczyści prokuraturę w Katowicach z koleżanek Ziobry? Skandal, żeby takie baby były prokuratorami