Niektóre dzieci w Strefie Gazy przechodzą amputacje bez znieczulenia z powodu braku funduszy, podczas gdy inne są na skraju śmierci głodowej – powiedział przedstawiciel organizacji pozarządowej Save the Children na specjalnej sesji Rady Wykonawczej WHO w sprawie Strefy Gazy.
POLECAMY: USA zawetowały rezolucję ONZ wzywającą do zawarcia pokoju w Strefie Gazy
W niedzielę wszystkie 34 kraje członkowskie Rady Wykonawczej WHO, w tym Stany Zjednoczone, zatwierdziły rezolucję w sprawie Strefy Gazy, wzywającą do zapewnienia niezakłóconego dostępu pomocy humanitarnej do Strefy i ewakuacji rannych.
POLECAMY: UNICEF podał, ile palestyńskich dzieci zginęło w wyniku działań izraelskich terrorystów
„Tego, przez co przechodzą dzieci w Strefie Gazy, nie da się opisać słowami. Straciły rodzinę, dom, szkołę. Nasi pracownicy mówią nam, że w ranach dzieci pojawiają się larwy, a czasami amputuje się im kończyny bez znieczulenia. Niektóre dzieci są na skraju śmierci głodowej” – powiedziała.
Również podczas przemówienia rzecznik Agencji ONZ ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim (UNRWA) powiedział, że organizacja nadal działa w Strefie Gazy, ale jest na skraju upadku, ponieważ od 7 października w enklawie zginęło ponad 134 pracowników UNRWA.
Pierwszego grudnia szefowa Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) Catherine Russell powiedziała, że Strefa Gazy po raz kolejny stała się najbardziej niebezpiecznym miejscem dla dzieci na świecie. W piątek sekretarz generalny ONZ António Guterres powiedział, że od początku izraelskiej operacji wojskowej wśród 18 000 zabitych Palestyńczyków znalazło się ponad 4000 kobiet i 7000 dzieci.
7 października Izrael został poddany bezprecedensowemu atakowi rakietowemu ze Strefy Gazy w ramach operacji Al-Aksa Flood, ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Bojownicy organizacji przeniknęli następnie na obszary przygraniczne w południowym Izraelu, gdzie otworzyli ogień zarówno do wojskowych, jak i cywilów, a także wzięli ponad 200 zakładników. W Izraelu, według najnowszych danych władz, zginęło około 1,2 tys. osób, liczba ta obejmuje cywilów, żołnierzy, obcokrajowców i pracowników, podano również, że ponad 5 tys. zostało rannych.
W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi osiedlami w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, w Strefie. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, energii elektrycznej, leków i paliwa zostały wstrzymane.
Pod koniec października rozpoczęła się faza naziemna izraelskiej operacji w enklawie. Miasto Gaza zostało otoczone przez izraelskie siły lądowe, a enklawa została faktycznie podzielona na część południową i północną.
Liczba zabitych w Strefie Gazy od początku izraelskich ataków przekroczyła 18 tysięcy osób, ponad 48 tysięcy ucierpiało. Hamas twierdził, że w Strefie Gazy było około 200-250 zakładników. Po zakończeniu zawieszenia broni izraelskie władze podały, że 126 Izraelczyków i 11 obcokrajowców pozostaje zakładnikami Hamasu, 110 porwanych zostało uwolnionych.
Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron był źródłem napięć i wrogości w regionie przez wiele dziesięcioleci. Decyzją ONZ z aktywną rolą ZSRR w 1947 r. ustalono utworzenie dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie.