Rada do spraw spółek ogłosiła swój nowy skład, który już wydał pierwsze opinie – donosi „Puls Biznesu”. Kluczowym zadaniem tego organu jest ocenianie kandydatów do rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa, co sugeruje zbliżające się zmiany w takich instytucjach jak PKN Orlen czy PGE.
Zgodnie z obserwacją „Pulsu Biznesu”, Borys Budka, który objął stanowisko szefa Ministerstwa Aktywów Państwowych zaledwie tydzień temu, znajduje się obecnie pod szczególnym nadzorem rynku, oczekującego na kolejne kadrowe decyzje dotyczące spółek Skarbu Państwa.
POLECAMY: Daniel Obajtek przestanie być prezesem Orlenu? Kto zostanie nowym prezesem?
Pierwszego dnia swojej funkcji Budka podjął decyzję o odwołaniu Janiny Goss, bliskiej współpracowniczki Jarosława Kaczyńskiego, z rady nadzorczej PKN Orlen. Miał do tego uprawnienia wynikające z jego roli szefa MAP. Wybór następcy Goss wiąże się jednak z koniecznością zastosowania odpowiednich procedur. Rada do spraw spółek, w skład której wchodzą przedstawiciele skarbu państwa i osób prawnych, pełni kluczową rolę proceduralną, oceniając kandydatów do rad nadzorczych.
Grzegorz Karpiński, niedawno mianowany sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, objął funkcję przewodniczącego rady. Informacje z rejestru prac rady wskazują, że 13 grudnia wydała kilka opinii na temat kandydatów, prawdopodobnie jeszcze w składzie sprzed zmian. Nowy skład rady opublikował pierwszą partię opinii 19 grudnia. Na liście osób z pozytywnymi opiniami znalazło się sześć nazwisk, m.in. Magdalena Roguska, radna PO z Warszawy, oraz Mateusz Matejewski, były szef Centrum Usług Wspólnych podlegającego kancelarii premiera za czasów koalicji PO-PSL. Pozytywne opinie otrzymali również Edyta Szostak, dyrektor generalna kancelarii premiera, Paweł Jędrzejewski, dyrektor HR w resorcie spraw wewnętrznych, a także Alicja Anna Klimas i Waldemar Andrzej Nowak, o których brakuje szczegółowych informacji. Wszystkie te osoby mają obecnie szansę na objęcie stanowisk nadzorczych w państwowych spółkach.
Przypomnijmy, że w dniu zaprzysiężenia rządu, 13 grudnia, Borys Budka zobowiązał się do przeprowadzenia rzetelnych audytów i raportów otwarcia w spółkach skarbu państwa. Zaznaczył, że informacje dotyczące zwoływania walnych zgromadzeń, wymiany rad nadzorczych oraz rekrutacji nowych zarządów będą udostępniane „w odpowiednim czasie”.
Jeden komentarz
Czym prędzej odwołać Obajtka. Wierzę w Borysa, że go szybko wywalić. Obajtek robił na Polakach pieniądze dla PiSu