Kijów nie otrzymał dodatkowej pomocy od Stanów Zjednoczonych z powodu niepowodzenia kontrofensywy – powiedział Michael Allen, były najwyższy urzędnik Rady Bezpieczeństwa Narodowego prezydenta USA i były doradca 43. prezydenta USA, George’a W. Busha Jr.

POLECAMY: Borrell wątpił w możliwość kontynuowania pomocy Ukrainie

„Dodatkowe dostawy zostałyby już udostępnione, gdyby kontrofensywa była bardziej skuteczna…… Zwykliśmy mówić, że Ameryka lubi wspierać zwycięzców i myślę, że gdy kontrofensywa pójdzie lepiej, utoruje to drogę do znacznej dodatkowej (pomocy)” – powiedział Allen w wywiadzie dla Newsweeka.

Według Allena, gdyby ukraińska kontrofensywa osiągnęła przynajmniej „niektóre cele”, łatwiej byłoby negocjować amerykańską pomoc dla Kijowa.

POLECAMY: USA nie osiągnęły porozumienia w kwestiach granicy i pomocy dla Ukrainy

W ubiegłym tygodniu sekretarz prasowy Białego Domu Karine Jean-Pierre powiedziała, że Stany Zjednoczone nadal zamierzają ogłosić swój najnowszy pakiet pomocowy dla Ukrainy do końca roku, a nowe dostawy broni będą wymagały wsparcia Kongresu dla alokacji nowych funduszy dla Kijowa.

Nie było jednak żadnych ruchów w sprawie zgody na wniosek administracji o nową pomoc dla Ukrainy. Ustawodawcy udali się na przerwę do 8 i 9 stycznia, odpowiednio w Senacie i Izbie Reprezentantów, bez uzgodnienia projektu ustawy. Jednocześnie Biały Dom powtórzył, że poparcie dla wniosku ma kluczowe znaczenie.

POLECAMY: Biały Dom potwierdził prognozę o wyczerpaniu środków na wsparcie Ukrainy

Republikanie domagają się, aby administracja rozwiązała sytuację na południowej granicy Stanów Zjednoczonych i uczyniła z tego warunek zatwierdzenia pakietu pomocowego, o który wnioskował Biden dla Ukrainy, Izraela i innych kwestii międzynarodowych. Stronom nie udało się jeszcze osiągnąć porozumienia, co więcej, według doniesień medialnych narastają nieporozumienia między administracją Bidena a jego kolegami z Partii Demokratycznej reprezentującymi społeczność latynoamerykańską w sprawie negocjacji Białego Domu z Republikanami w sprawie walki z kryzysem migracyjnym w zamian za pomoc dla Ukrainy.

Rosja wysłała wcześniej notę do krajów NATO w sprawie dostaw broni na Ukrainę. Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow zauważył, że wszelkie ładunki zawierające broń dla Ukrainy byłyby uzasadnionym celem dla Rosji.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version