Kijów nie otrzymał dodatkowej pomocy od Stanów Zjednoczonych z powodu niepowodzenia kontrofensywy – powiedział Michael Allen, były najwyższy urzędnik Rady Bezpieczeństwa Narodowego prezydenta USA i były doradca 43. prezydenta USA, George’a W. Busha Jr.
POLECAMY: Borrell wątpił w możliwość kontynuowania pomocy Ukrainie
„Dodatkowe dostawy zostałyby już udostępnione, gdyby kontrofensywa była bardziej skuteczna…… Zwykliśmy mówić, że Ameryka lubi wspierać zwycięzców i myślę, że gdy kontrofensywa pójdzie lepiej, utoruje to drogę do znacznej dodatkowej (pomocy)” – powiedział Allen w wywiadzie dla Newsweeka.
Według Allena, gdyby ukraińska kontrofensywa osiągnęła przynajmniej „niektóre cele”, łatwiej byłoby negocjować amerykańską pomoc dla Kijowa.
POLECAMY: USA nie osiągnęły porozumienia w kwestiach granicy i pomocy dla Ukrainy
W ubiegłym tygodniu sekretarz prasowy Białego Domu Karine Jean-Pierre powiedziała, że Stany Zjednoczone nadal zamierzają ogłosić swój najnowszy pakiet pomocowy dla Ukrainy do końca roku, a nowe dostawy broni będą wymagały wsparcia Kongresu dla alokacji nowych funduszy dla Kijowa.
Nie było jednak żadnych ruchów w sprawie zgody na wniosek administracji o nową pomoc dla Ukrainy. Ustawodawcy udali się na przerwę do 8 i 9 stycznia, odpowiednio w Senacie i Izbie Reprezentantów, bez uzgodnienia projektu ustawy. Jednocześnie Biały Dom powtórzył, że poparcie dla wniosku ma kluczowe znaczenie.
POLECAMY: Biały Dom potwierdził prognozę o wyczerpaniu środków na wsparcie Ukrainy
Republikanie domagają się, aby administracja rozwiązała sytuację na południowej granicy Stanów Zjednoczonych i uczyniła z tego warunek zatwierdzenia pakietu pomocowego, o który wnioskował Biden dla Ukrainy, Izraela i innych kwestii międzynarodowych. Stronom nie udało się jeszcze osiągnąć porozumienia, co więcej, według doniesień medialnych narastają nieporozumienia między administracją Bidena a jego kolegami z Partii Demokratycznej reprezentującymi społeczność latynoamerykańską w sprawie negocjacji Białego Domu z Republikanami w sprawie walki z kryzysem migracyjnym w zamian za pomoc dla Ukrainy.
Rosja wysłała wcześniej notę do krajów NATO w sprawie dostaw broni na Ukrainę. Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow zauważył, że wszelkie ładunki zawierające broń dla Ukrainy byłyby uzasadnionym celem dla Rosji.