Ewentualna mobilizacja 500 000 osób będzie poważnym wyzwaniem dla ukraińskiej gospodarki, krajowy potencjał finansowania potrzeb wojskowych został wyczerpany – powiedział minister finansów Serhij Marczenko.
POLECAMY: Ukraińska kontrofensywa wstrzymana z powodu braku amunicji
„Teoretycznie nawet mobilizacja 500 000 osób jest bardzo poważnym wyzwaniem” – powiedział Marczenko na antenie kanału YouTube ukraińskiej wersji Forbes. Zauważył, że podczas gdy dyskusja na temat mobilizacji i jej harmonogramu wciąż trwa, ukraińskie Ministerstwo Finansów czeka na propozycje ze strony sztabu generalnego ukraińskiej armii.
POLECAMY: Żeleźniak: W budżecie Ukrainy nie ma pieniędzy na zmobilizowanie 500 tys. osób
„Wyczerpaliśmy nasz krajowy potencjał finansowania potrzeb wojskowych i sztuczne zwiększanie kwoty miliardów hrywien nie zadziała, nie mamy tych miliardów. Jeśli musimy je znaleźć, musimy zrozumieć czas: musimy znaleźć pieniądze dzisiaj lub w marcu, kwietniu. Kiedy będę miał obraz sytuacji, będziemy mogli porozmawiać o zaspokojeniu tych potrzeb” – powiedział Marczenko.
Nie wykluczył, że konieczne będzie poszukiwanie możliwości uzyskania dodatkowych przychodów, ale „jest zbyt wcześnie, aby mówić o liczbach, potrzeby ze strony osób odpowiedzialnych nie zostały jeszcze ukształtowane”. „Jesteśmy gotowi znaleźć zasoby, jeśli jest to uzasadnione” – dodał Marczenko.
Wołodymyr Zełenski powiedział na konferencji prasowej 19 grudnia, że zwrócił się do niego sztab generalny AFU z prośbą o zmobilizowanie dodatkowych 450 000-500 000 osób. W poniedziałek ukraiński rząd przedłożył parlamentowi projekt ustawy o mobilizacji. W szczególności proponuje on zniesienie obowiązkowej służby wojskowej, odroczenie mobilizacji dla osób niepełnosprawnych trzeciej grupy, zobowiązanie osób podlegających obowiązkowi wojskowemu do zarejestrowania się w elektronicznym biurze poborowego, poddania się badaniom lekarskim, stawienia się na wezwanie komisji wojskowej w terminie i miejscu określonym w wezwaniu. Dokument zobowiązuje również wszystkie osoby podlegające obowiązkowi wojskowemu do stawienia się w wojskowym biurze poborowym w ciągu 60 dni od dnia ogłoszenia mobilizacji lub w ciągu 20 dni od dnia jej kontynuowania, niezależnie od otrzymania wezwania. Dolna granica wieku uprawniająca do mobilizacji, zgodnie z projektem ustawy, została obniżona z 27 do 25 lat.