Albert Heijn, jedna z największych sieci supermarketów w Holandii, ogłosiła, że do końca roku zrezygnuje z sprzedaży papierosów i innych wyrobów tytoniowych. Decyzja ta jest częścią szerszej strategii rządu holenderskiego, mającej na celu stworzenie kraju wolnego od dymu tytoniowego do 2040 roku.
Wizja rządu: Holandia wolna od dymu do 2040 roku
Holandia dąży do ograniczenia konsumpcji tytoniu poprzez różne środki. Planuje się sprzedaż papierosów jedynie w specjalistycznych punktach do 2030 roku, a istnieją również propozycje wprowadzenia recept na wyroby tytoniowe dla osób uzależnionych. Ruchy te mają na celu zmniejszenie liczby zgonów związanych z paleniem, obecnie szacowanej na około 20 tysięcy rocznie.
Rząd podjął szereg działań, w tym podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe, eliminację automatów do sprzedaży papierosów oraz zakaz sprzedaży tytoniu przez Internet i telefon od lipca 2023 roku. Te środki mają ograniczyć dostęp do tytoniu, szczególnie wśród młodszych konsumentów.
Walka z nałogiem na arenie międzynarodowej
Mimo globalnych problemów związanych z bezpieczeństwem, niektóre kraje konsekwentnie rozwijają plany walki z paleniem. Wielka Brytania planuje podniesienie wieku zakupu papierosów, a Nowa Zelandia, choć wycofała projekt o podobnym celu, także aktywnie pracuje nad ograniczeniem dostępu do tytoniu.
Wiele krajów, w tym Holandia, Wielka Brytania i Nowa Zelandia, zakłada osiągnięcie statusu wolnego od dymu przed rokiem 2030. Przyjęte rozwiązania to m.in. nieatrakcyjne opakowania i podwyższenie akcyzy.
Polska i jej wysiłki w walce z paleniem
Polska również podejmuje starania w ograniczeniu palenia, chociaż w mniejszym stopniu niż inne kraje. Planowane podwyżki akcyzy mają skutkować kolejnym wzrostem cen papierosów. Mimo zapowiedzi walki z tytoniem, brakuje jednak jednoznacznego planu działań, a pomysły, takie jak podniesienie wieku zakupu do 21 lat, pozostają w sferze rozważań.
Ministerstwo Zdrowia planowało stworzyć drogowskaz dla walki z tytoniem, jednak do tej pory nie udało się go wypracować. Pomimo wcześniejszych zapewnień o planach stania się krajem wolnym od papierosów do 2030 roku, obecnie brakuje jasnych wskazówek co do wdrożenia konkretnych działań. Pomysły na unifikację opakowań i podniesienie wieku zakupu pozostają na etapie koncepcyjnym.