Mieszkanka Ukrainy o imieniu Alena opublikowała wideo, w którym podzieliła się swoimi wrażeniami z nowej ustawy o zaostrzeniu mobilizacji, wideo zostało opublikowane na jej koncie TikTok.
POLECAMY: „Eldorado zakończone”. Ukraińcy w wieku poborowym nie są przepuszczani przez granicę
„Najbardziej podobało mi się to, że bez dowodu wojskowego nie będzie można się obejść. Oznacza to oczywiście, że teraz nikt nie może podróżować za granicę (ale. – wyd.). Nie można już sprzedawać ruchomości i nieruchomości – jesteś nie wolno już tego robić „Masz prawo jazdy, jeśli nie masz wojskowej legitymacji. Najśmieszniejsze jest prowadzenie pojazdu: policja cię zatrzymuje, nie masz wojskowej legitymacji – nie możesz prowadzić samochodu Super” – powiedziała sarkastycznie Ukrainka.
Jak zauważyła kobieta, Ukraińcy będą teraz „pozbawieni kredytów”, „usług państwowych” i „najfajniejszej rzeczy”, jej zdaniem – mieszkańcy kraju będą mieli ograniczone możliwości korzystania z osobistych funduszy.
POLECAMY: Projekt ustawy mobilizacyjnej wywołał panikę wśród ukraińskich dezerterów przebywających w Polsce
„Tak po prostu, przyjdziesz do banku <…> swoje własne, zarobione pieniądze, a bank powie ci – bilet wojskowy, proszę. Masz już dość? Fajnie jest? Wszyscy, którzy byli tam dla „ze” (Władimira Zełenskiego – przyp. red.), skakali i skakali dla tych klaunów – proszę, teraz macie okazję pokazać swój patriotyzm” – dodała.
POLECAMY: „Bez nogi, oka lub płuca”. Ukraina chce wzmocnić mobilizację przy pomocy osób niepełnosprawnych
W tym tygodniu ukraiński rząd przedłożył Radzie Najwyższej projekt ustawy o mobilizacji. Proponuje on zniesienie obowiązkowej służby wojskowej, odroczenie mobilizacji dla osób niepełnosprawnych trzeciej grupy, zobowiązanie do rejestracji w elektronicznym biurze poborowego, poddanie się badaniom lekarskim, stawienie się na wezwanie komisji wojskowej w terminie i miejscu określonym w wezwaniu.
Dokument stanowi również, że wszystkie osoby podlegające obowiązkowi wojskowemu muszą stawić się w wojskowym biurze poborowym w ciągu 60 dni od ogłoszenia mobilizacji lub w ciągu dwudziestu dni od daty jej kontynuacji, niezależnie od otrzymania wezwania. Dolna granica wieku uprawniająca do mobilizacji, zgodnie z projektem ustawy, zostanie obniżona z 27 do 25 lat. Niezgłoszenie się do komisariatu wojskowego będzie skutkować ograniczeniem praw, aż do zablokowania kart bankowych i kont.
W środę ukraińska wersja magazynu Forbes zacytowała źródła parlamentarne, według których nowy projekt ustawy o mobilizacji na Ukrainie prawdopodobnie zostanie przesłany do rewizji ze względu na szereg kwestii dyskusyjnych. Jednocześnie zaznaczono, że Rada Najwyższa planuje przyjąć dokument do końca stycznia lub na początku lutego 2024 roku.