Przedsiębiorcy, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, będą zwolnieni z obowiązku płacenia składek przez trzy miesiące w roku. Kwestia ulg w składkach dla przedsiębiorców stała się centralnym tematem debaty publicznej po niedawnych wyborach, szczególnie za sprawą polityków rządzącej partii. W wyniku expose premiera Donalda Tuska pojawiła się zapowiedź wprowadzenia „wakacji” od składek dla przedsiębiorców, a teraz plan ten zbliża się do realizacji.
POLECAMY: Składki ZUS mocno w górę. Polscy przedsiębiorcy zapłacą więcej od 1 stycznia
Według opublikowanych założeń do projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, każdy przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą będzie mógł zgłosić Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych, że nie chce podlegać obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym (oraz nie płacić składek na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy) przez okres do trzech miesięcy w ciągu roku kalendarzowego. Po zakończeniu tego okresu, automatycznie zostaną ponownie objęci składkami, bez konieczności oddzielnego zgłoszenia.
Autorzy projektu zapewniają, że skorzystanie z tego rozwiązania nie wpłynie negatywnie na uprawnienia do zasiłku chorobowego, pod warunkiem opłacania składek na dobrowolne ubezpieczenie przez minimalny, określony w przepisach, okres 90 dni.
Zaproponowane w projekcie rozwiązanie ma charakter dobrowolny i obejmuje wszystkich przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, niezależnie od formy rozliczania podatku dochodowego.
Etap legislacyjny: Założenia do projektu w wykazie prac rządu