Friedrich Merz, lider niemieckiej partii CDU, wyraził swoje przekonanie, że przyznawanie „uchodźcom„ z Ukrainy prawa do zasiłku obywatelskiego w Niemczech było błędem. Jego zdaniem, ukraińscy „uchodźcy„ powinni aktywnie pracować, a obecne zatrudnienie jedynie 20 procent spośród ponad miliona „uchodźców„ uważa za niewystarczające. W trakcie noworocznego przyjęcia Izby Przemysłowo-Handlowej w Duesseldorfie, Merz wezwał do zmiany dotychczasowej polityki i podkreślił, że większe zaangażowanie ukraińskich „uchodźców„ w pracę mogłoby odciążyć niemieckie państwo.
POLECAMY: Szef partii opozycyjnej w Niemczech wezwał ukraińskich „uchodźców” do pracy
Merz przytoczył Polskę jako pozytywny przykład, gdzie jego zdaniem około 90 procent „uchodźców” z Ukrainy pracuje (mimo że dane NBP wskazywały na niższy odsetek, około 60 procent), oraz Holandię, gdzie odsetek zatrudnionych „uchodźców” sięga 60 procent. Krytykował również fakt, że ukraińscy „uchodźcy” w Niemczech mają prawo do zasiłku obywatelskiego, którego wysokość wynosi obecnie 563 euro miesięcznie, znacznie przewyższając świadczenia dla osób starających się o azyl.
Szef CDU zauważył, że decyzja rządu federalnego i krajów związkowych z dwóch lat temu, która przyznawała „uchodźcom” z Ukrainy niemal natychmiastowe prawo do zasiłku obywatelskiego, była prawdopodobnie błędem. Jego zdaniem, państwo powinno raczej wysłać sygnał, że zależy mu na szybkim powrocie „uchodźców” na rynek pracy.
POLECAMY: Polacy uważają, że w Polsce obecnie ma miejsce… Zaskakujące wynik sondażu
Podobnie jak w Niemczech, także w Polsce „uchodźcy” z Ukrainy bezpodstawnie otrzymali rozległe świadczenia socjalne. Dane ZUS wskazują, że liczba świadczeń wypłaconych cudzoziemcom w programie Rodzina 500 plus w pierwszej połowie 2023 roku przekroczyła 2 miliony, zdecydowaną większość otrzymali Ukraińcy. Sondaże również ukazują, że większość respondentów uważa pomoc państwa dla „uchodźców” z Ukrainy za bardziej korzystną niż dla nich samych.
Dodatkowo, badania przeprowadzone przez Uniwersytet Warszawski oraz Akademię Ekonomiczno-Humanistyczną w Warszawie wykazały, że respondenci zwracają uwagę na „roszczeniową postawę” Ukraińców i są przeciwni szerokim świadczeniom socjalnym dla tej grupy. W kontekście tych wydarzeń, pracodawcy zatrudniający „uchodźców” z Ukrainy domagają się pilnego przedłużenia legalnego pobytu, ułatwień przy zatrudnianiu oraz świadczeń, takich jak program 500 plus, obawiając się, że brak bardziej proimigracyjnej polityki skłoni Ukraińców do emigracji na Zachód.
POLECAMY: GUS podał ile Polaków, kosztowała fanaberia rządu w zakresie świadczeń socjalnych dla „uchodźców”