Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze rozpoczął w czwartek rozprawy w sprawie pozwu Republiki Południowej Afryki przeciwko Izraelowi w związku z rzekomymi naruszeniami Konwencji o ludobójstwie w Strefie Gazy.
POLECAMY: Politico: Pozew RPA przeciwko Izraelowi ujawnia podziały wśród członków UE
W dniach 11-12 stycznia Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości odbędzie rozprawy w sprawie pozwu Republiki Południowej Afryki przeciwko Izraelowi, oskarżanemu o naruszenie Konwencji o ludobójstwie w Strefie Gazy.
Południowoafrykańska delegacja składająca się z ponad 20 osób weźmie udział w czwartkowym spotkaniu w Pałacu Pokoju. Na jej czele stoi minister sprawiedliwości i służb więziennych RPA, Ronald Lamola.
W przesłuchaniu weźmie udział 15 sędziów.
W spotkaniu uczestniczy również liczna delegacja Izraela, która zabierze głos w piątek.
Republika Południowej Afryki złożyła 29 grudnia pozew przeciwko Izraelowi do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości ONZ w Hadze na podstawie Konwencji o ludobójstwie w związku z sytuacją w Strefie Gazy, wzywając sąd do podjęcia środków tymczasowych przeciwko władzom Izraela. Republika Południowej Afryki stwierdziła, że działania Izraela przeciwko Palestyńczykom w Strefie Gazy „naruszają jego zobowiązania wynikające z Konwencji o ludobójstwie”. Zgodnie z oświadczeniem afrykańskiego kraju, „działania i zaniechania Izraela […] mają charakter ludobójstwa, ponieważ zostały popełnione z konkretnym zamiarem …. zniszczenia Palestyńczyków w Strefie Gazy jako części szerszej palestyńskiej grupy narodowej, rasowej i etnicznej”.
Od tego czasu izraelskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło, że roszczenie RPA nie ma podstaw faktycznych i jest wykorzystywaniem sądu, a Pretoria współpracuje z „terrorystami”.
Wiele krajów, w tym Turcja, Malezja, Wenezuela, Brazylia i Iran, poparło pozew RPA przeciwko Izraelowi. Departament Stanu USA, odnosząc się do pozwu, powiedział, że nie widzi dowodów na ludobójstwo w Strefie Gazy, podczas gdy Komisja Europejska nie skomentowała tej kwestii.