Minister Sprawiedliwości odwołał z delegacji do Ministerstwa Sprawiedliwości 10 sędziów, do biura Krajowej Rady Sądownictwa – 3, do Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości – 1 oraz do Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury – 2. Przypominamy, że wcześniej minister Bodnar podjął decyzję o odwołaniu z delegacji nominantów Ziobry działających w Prokuraturze Krajowej.
POLECAMY: Bodnar: Koniec z delegacjami prokuratorów do Prokuratury Krajowej
Od swojej decyzji ministrowo poinformowało w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej 12 stycznia 2024 roku. Decyzja była wynikiem wstępnego przeglądu kadr, ze szczególnym uwzględnieniem delegacji sędziowskich nie tylko do Resortu, ale także do podległych Ministrowi Bodnarowi placówek. Okazało się, że wiele stanowisk – obecnie zajmowanych przez sędziów delegowanych – może zostać obsadzonych przez urzędników. Dzięki temu sędziowie będą mogli wrócić do swoich macierzystych sądów i tam orzekać.
Lista osób odwołanych z delegacji:
1. neosędzia Paweł Zwolak – delegowany do Ministerstwa Sprawiedliwości,
2. neosędzia Katarzyna Ceglarska-Piłat – delegowana do Ministerstwa Sprawiedliwości,
3. neosędzia Katarzyna Naszczyńska – delegowana do Ministerstwa Sprawiedliwości,
4. neosędzia Maciej Klonowski – delegowany do Ministerstwa Sprawiedliwości. Podpisał listę poparcia do neo-KRS dla Stanisława Zduna. Neo-KRS dała Klonowskiemu nominację na neo-sędziego Sądu Apelacyjnego w Gdańsku.
5. SSR Rafał Reiwer – delegowany do Ministerstwa Sprawiedliwości,
6. neosędzia Antoni Batko – delegowany do Ministerstwa Sprawiedliwości,
7. SSO Aleksandra Rusin-Batko – delegowana do Ministerstwa Sprawiedliwości,
8. SSR Iwona Rutkowska – delegowana do Ministerstwa Sprawiedliwości,
9. neosędzia Andrzej Vertun – delegowany do Ministerstwa Sprawiedliwości,
10. SSR Katarzyna Dil – delegowana do Ministerstwa Sprawiedliwości. Podpisała listę poparcia do neo-KRS dla Macieja Mitery.
11. neosędzia Edyta Dzielińska – delegowana do biura Krajowej Rady Sądownictwa,
12. neosędzia Przemysław Wypych – delegowany do biura Krajowej Rady Sądownictwa,
13. neosędzia Aleksandra Ziółkowska-Majkowska – delegowana do biura Krajowej Rady Sądownictwa,
14. neosędzia Łukasz Piebiak – delegowany do Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości,
15. neosędzia Dariusz Drajewicz – delegowany do Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury,
16. SSA Jakub Iwaniec – który też był ważną postacią w aferze hejterskiej. To on kontaktował się z „Małą Emi”, kobietą spoza ministerstwa, która rozprowadzała hejt na sędziów. Był też członkiem grupy dyskusyjnej na WhatsAppie Kasta/Antykasta skupiającej sędziów bliskich Piebiakowi (on sam też był jej członkiem).
Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar odwołał także 3 sędziów z delegacji orzeczniczych w sądach apelacyjnych. Sędziowie wcześniej orzekali w sądach okręgowych w Warszawie i Krakowie. Sąd Najwyższy przeprowadził ich weryfikację w trakcie prowadzonych testów niezależności. Wynik był negatywny. Stąd decyzja ministra Bodnara. Kluczowe jest, by strony miały zapewnione prawo do rzetelnego procesu przed niezależnym i bezstronnym sądem.
Lista sędziów odwołanych z delegacji orzeczniczych:
17. SSO Anna Grodzicka – delegowana do Sądu Apelacyjnego w Warszawie,
18. SSO Jędrzej Dessoulavy-Śliwiński – delegowany do Sądu Apelacyjnego w Krakowie,
19. SSO Piotr Kowalski – delegowany do Sądu Apelacyjnego w Krakowie.
W świetle ugruntowanego orzecznictwa ETPC (m.in. wyrok w sprawie Wałęsa przeciwko Polsce z dnia 23 listopada 2023 r. – skarga nr 50849/21), wyroków TSUE (m.in. wyrok z dnia 19 listopada 2019 r. – sprawa AK z połączonych skarg C 585/18, C 624/18, C 625/18), oraz orzeczeń SN (m.in. uchwała połączonych izb Sądu Najwyższego z dnia 23 stycznia 2020 r. BSA I-4110-1/2.), skład Krajowej Rady Sądownictwa ukształtowany ustawą z dnia 8 grudnia 2017 r. (Dz.U. z 2018 r., poz. 3) jest sprzeczny z art. 187 Konstytucji, przez co zachodzą wątpliwości co do niezależności i bezstronności sędziów powołanych z udziałem tego organu. W wykonaniu powołanej uchwały z dnia 23 stycznia 2020 r. (będącej implementacją powołanego wyroku TSUE z 19 listopada 2019) Sąd Najwyższy przeprowadził szereg tzw. testów niezależności, których wynik był negatywny dla kilku sędziów delegowanych na podstawie art. 77 par. 1 pkt. 1) do orzekania w sądach wyższych przez poprzedniego Ministra Sprawiedliwości. Oznacza to, że wyroki wydawane przez nich w sądzie wyższym byłyby obarczone wadliwością, której skutki byłyby niekorzystne dla stron.