Trybunał Konstytucyjny w wadliwym składzie wydał decyzję dotyczącą zabezpieczenia w sprawie działań Adama Bodnara w kontekście odwołania Prokuratora Krajowego Dariusza Barskiego.
Zgodnie z naszymi ustaleniami, postanowienie to zostało wydane na wniosek samego Dariusza Barskiego przez Krystynę Pawłowicz. I już w tym miejscu należy stwierdzić, że postanowienie to, o ile można to tak nazywać, jest wadliwe z uwagi na treść art. 178 ust 3 Konstytucji, z którego wynika, że sędzia, za jakiego uznaje się Pawłowicz, nie może należeć do partii politycznej, związku zawodowego ani prowadzić działalności publicznej nie dającej się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów.
Nie ulega wątpliwości, że Pawłowicz była posłem partii PiS co powoduje, że przy ocenie tego wniosku nie mogła zapewnić bezstronności i niezawisłości, o jakiej mowa w powyższym artykule.
W wyniku tej decyzji Trybunału Konstytucyjnego, minister sprawiedliwości nie będzie uprawniony do podejmowania żadnych działań związanych z Prokuratorem Krajowym do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy przez Trybunał.
W serwisie X opublikowano szczegóły dot. wadliwego prawnie postanowienia z któego wynika, że Pawłowicz „zdecydowała”:
1. Nakazać Prokuratorowi Generalnemu i wszystkim organom władzy publicznej powstrzymania się od jakichkolwiek działań uniemożliwiających wykonywanie przez Dariusza Barskiego uprawnień, zadań i kompetencji przysługujących prokuratorowi Prokuratury Krajowej w stanie czynnym oraz pełnienia funkcji Prokuratora Krajowego, w tym powstrzymania się od realizacji i wykonania postanowień pisma Prokuratora Generalnego z 12 stycznia 2024 roku,
2. Wstrzymać wykonanie decyzji Prezesa Rady Ministrów z 12 stycznia 2024 r. o powołaniu prokuratora Jacka Bilewicza do pełnienia obowiązków Prokuratora Krajowego,
3. Zakazać podejmowania czynności i działań stanowiących realizację uprawnień, zadań i kompetencji Prokuratora Krajowego przez osobę powołaną do pełnienia obowiązków Prokuratora Krajowego, bez podstawy prawnej.
Adam Bodnar podjął decyzję w sprawie pozbawienia funkcji prokuratora krajowego Dariusza Barskiego. Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło, że Bodnar osobiście przekazał Barskiemu dokument stwierdzający, iż jego przywrócenie do służby czynnej w lutym 2022 roku przez poprzedniego prokuratora generalnego, Zbigniewa Ziobro, było naruszeniem obowiązujących przepisów i nie miało skutków prawnych.
W oficjalnym komunikacie zaznaczono, że od 12 stycznia 2024 roku Dariusz Barski przebywa w stanie spoczynku, co uniemożliwia mu sprawowanie funkcji prokuratora krajowego. Jacek Bilewicz z Prokuratury Krajowej objął obowiązki prokuratora krajowego. Prokuratura Krajowa wydała oświadczenie w sprawie „nieprawidłowych działań prokuratora generalnego”.
Adam Bodnar informuje, że na stronie resortu sprawiedliwości dostępne są opinie prawne ekspertów dotyczące oceny legalności przywrócenia Barskiego do służby czynnej.
W poniedziałek, w Pałacu Prezydenckim, Andrzej Duda spotkał się z premierem Donaldem Tuskiem. Wcześniej tego dnia prezydent rozmawiał z prokuratorem Dariuszem Barskim oraz zastępcami Prokuratora Generalnego. Duda podkreślił, że podczas rozmowy z premierem relacjonował wcześniejszą dyskusję z prokuratorami dotyczącą obecnej sytuacji w Prokuraturze Krajowej i działań podejmowanych przez ministra sprawiedliwości, Prokuratora Generalnego Adama Bodnara.
Duda zaznaczył, że nie uczestniczył w żadnych konsultacjach dotyczących zmian w Prokuraturze Krajowej i nie otrzymał w tej sprawie żadnego dokumentu pisemnego jako prezydent. Jako rezultat, nie wyraził żadnego stanowiska ani nie uczestniczył w żadnych czynnościach prawnych związanych z tą kwestią.
Do sprawy wydanego przez Pawłowicz wadliwego prawnie zabezpieczenia odniosła się w mediach społecznościowych prokurator Ewa Wrzosek.
– Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej powinien się reklamować w UberEats. W promocji z darmową dostawą – napisała wcześniej represjonowana przez Ziobrę prokurator Wrzosek.
Z informacji podawanych przez media prokurator generalny Adam Bodnar nie zamierza respektować tego wadliwego prawnie postanowienia zabezpieczającego.