Stowarzyszenie Rolników Mołdawii zażądało od władz zakazu tranzytu zboża i nasion oleistych z Ukrainy transportem drogowym i umożliwienia go wyłącznie koleją republiki.
POLECAMY: Rumuńscy rolnicy zablokowali kilka punktów kontrolnych na granicy z Ukrainą, Mołdawią i Serbią
Wcześniej ukraińskie Ministerstwo Reintegracji oświadczyło, że w tym roku tranzyt produktów rolnych przez Mołdawię będzie realizowany z 27-procentową zniżką. Mołdawscy rolnicy powiedzieli, że dowiedzieli się o tym z ukraińskiej prasy.
POLECAMY: Rumuńscy rolnicy zablokowali kilka punktów kontrolnych na granicy z Ukrainą, Mołdawią i Serbią
„Stowarzyszenie uważa, że władze są zobowiązane do dbania przede wszystkim o własnych rolników i domaga się zakazu tranzytu zboża i nasion oleistych z Ukrainy transportem drogowym i prowadzenia go wyłącznie transportem kolejowym jako warunku utrzymania obniżonej taryfy. W przeciwnym razie obniżenie taryfy jest całkowicie nieuzasadnione w stosunku do krajowych rolników” – stwierdziło stowarzyszenie w oświadczeniu opublikowanym na Facebooku.
POLECAMY: Europejscy rolnicy protestują w związku z cięciami pomocy
Mołdawscy rolnicy skarżą się na ogromne kolejki ciężarówek na punktach kontrolnych na granicy mołdawsko-rumuńskiej, z których większość jest w tranzycie z Ukrainy, co kosztuje ich dużo pieniędzy. Organizacja domaga się wyjaśnień od władz republiki. „Jeśli informacja (o 27% zniżce – red.) jest prawdziwa, to działanie to w obecnej sytuacji jeszcze bardziej szkodzi rolnikom naszego kraju. Przypominamy, że zboża i rośliny oleiste z Mołdawii są eksportowane na te same rynki, co produkty z Ukrainy. W ciągu ostatnich dwóch lat nasz kraj w dużej mierze stracił rynek turecki z powodu dumpingowych cen ukraińskich gospodarstw rolnych” – powiedziało stowarzyszenie.
Wcześniej rolnicy zorganizowali serię akcji wzywających władze do nałożenia moratorium na spłatę zadłużenia wobec wierzycieli i anulowania kar nałożonych przez banki do 31 października 2024 roku. Protestujący domagali się również, aby władza wykonawcza przeznaczyła ponad 1 miliard lei (56,3 miliona dolarów) z krajowego funduszu rozwoju rolnictwa na wsparcie branży w czasie kryzysu.
Prezydent Mołdawii Maia Sandu powiedziała wcześniej, że Kiszyniów pomoże Ukrainie w eksporcie zboża w ramach inicjatywy „korytarza solidarności”. We wrześniu Mołdawia i Ukraina uzgodniły również przedłużenie liberalizacji transportu towarowego do końca 2025 r. Decyzja została zatwierdzona po spotkaniu wspólnej mołdawsko-ukraińskiej komisji ds. międzynarodowego transportu drogowego.