Na pilnym posiedzeniu Państwowej Komisji Wyborczej (PKW), które odbędzie się we wtorek, planuje się omówienie kilku ważnych kwestii, w tym problematyki obsadzenia wakatów w Sejmie po dwóch byłych posłach z ramienia partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) – Mariuszu Kamińskim i Macieju Wąsiku. Obydwaj politycy obecnie odbywają karę więzienia na mocy prawomocnego wyroku.
POLECAMY: Stan Zdrowia Mariusza Kamińskiego: Nowe Informacje z Więzienia
Decyzja w sprawie wszczęcia procedury obsadzania mandatów po Kamińskim i Wąsiku leży w gestii Państwowej Komisji Wyborczej, która ma podjąć decyzję w tej sprawie na nadchodzącym spotkaniu. Chociaż Marszałek Sejmu formalnie wygasza mandaty polityków, zgodnie z artykułem 251 kodeksu wyborczego to PKW jest odpowiedzialna za obsadzenie pozostawionych wakatów.
Poza problematyką dotyczącą Kamińskiego i Wąsika, PKW zajmie się również sprawozdaniami wyborczymi partii i rozpocznie prace nad przygotowaniami do wyborów samorządowych, planowanych na 7 i 21 kwietnia.
Warto dodać, że politycy PiS, byli szefowie Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA), Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik, zostali zatrzymani przez policję, w Pałacu Prezydenckim gdzie schronienia przed wymiarem sprawiedliwości udzielił im ignorant prawny Andrzej Duda.
Przypominamy, że obaj kryminaliści zostali ostatecznie, 20 grudnia ubiegłego roku, skazani prawomocnym wyrokiem na karę dwóch lat pozbawienia wolności w związku z tzw. aferą gruntową.
W związku z powyższym z całą stanowczością pomimo propagandy rozpowszechnianej przez dewiantów prawnych z PiS oraz Andrzeja Dudę, a także Małgorzatę Manowską – pokemona z SN okupującego niezgodnie z prawem stanowisko I Prezes SN – uznać należy, że Kamiński i Wąsik są prawomocnie skazanymi. Powyższa sytuacja powoduje ze ich mandaty poselskie wygasły z mocy prawa na podstawie art. 247 § 1 pkt 2 Kodeksu wyborczego w związku z art. 99 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz art. 11 § 2 pkt I Kodeksu wyborczego.