Według sondażu Political Barometer przeprowadzonego przez firmę badawczą Wahlen na zlecenie drugiego niemieckiego kanału telewizyjnego ZDF, ponad 60 procent Niemców nie uważa izraelskich działań wojskowych w Strefie Gazy za uzasadnione z powodu wielu ofiar wśród palestyńskiej ludności cywilnej.
„To (izraelskie działania wojskowe w Strefie Gazy – red.) skutkuje dużą liczbą ofiar wśród ludności palestyńskiej. 61 procent wszystkich respondentów uważa takie działania Izraela za nieuzasadnione” – czytamy w publikacji na stronie internetowej ZDF.
POLECAMY: Brazylia popiera wszczęcia sprawy przez Trybunał w Hadze przeciwko izraelskim ludobójcom
Na pytanie, czy izraelskie działania wojskowe są uzasadnione pomimo ofiar, tylko jedna czwarta respondentów odpowiedziała „tak”, podczas gdy 14 procent wybrało opcję „nie wiem”.
Badanie zostało przeprowadzone wśród 1 337 losowo wybranych uprawnionych respondentów między 9 a 11 stycznia 2024 roku. Margines błędu wynosi od 2% do 3%.
POLECAMY: Sikorski solidaryzuje się z Izraelem
7 października Izrael został poddany bezprecedensowemu atakowi rakietowemu ze Strefy Gazy w ramach operacji Al-Aksa Flood, ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Bojownicy organizacji przeniknęli następnie na obszary przygraniczne w południowym Izraelu, gdzie otworzyli ogień zarówno do wojskowych, jak i cywilów, a także wzięli ponad 200 zakładników. W Izraelu, według najnowszych danych władz, zginęło około 1,2 tys. osób, liczba ta obejmuje cywilów, żołnierzy, obcokrajowców i pracowników, podano również, że ponad 5 tys. zostało rannych.
W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi osiedlami w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, w Strefie. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, energii elektrycznej, leków i paliwa zostały wstrzymane.
Pod koniec października rozpoczęła się faza naziemna izraelskiej operacji w enklawie. Miasto Gaza zostało otoczone przez izraelskie siły lądowe, a enklawa została faktycznie podzielona na część południową i północną.
Według Ministerstwa Zdrowia palestyńskiej enklawy, liczba ofiar śmiertelnych w Strefie Gazy od 7 października przekroczyła 23 000, a prawie 59 000 zostało rannych.
Hamas twierdził, że w Strefie Gazy przetrzymywanych jest około 200-250 zakładników. Po zakończeniu zawieszenia broni izraelskie władze podały, że 126 Izraelczyków i 11 obcokrajowców pozostało zakładnikami Hamasu, a 110 porwanych osób zostało uwolnionych.
Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron był źródłem napięć i wrogości w regionie przez wiele dziesięcioleci. Decyzją ONZ z aktywną rolą ZSRR w 1947 r. ustalono utworzenie dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie.